Wordpress Eklentileri

WordPress yazılarınızı otomatik olarak Facebook sayfanızda paylaşın

WordPress yazılarınızı otomatik olarak Facebook üzerinde paylaşmak hem size vakit kazandırır hem de anlık olarak sitenizle aynı anda Facebook üzerinde de paylaşılır. Facebook, bir milyardan fazla kullanıcısıyla dünyadaki en büyük sosyal medya platformudur. Ayrıca pek çok web sitesi için en büyük trafik kaynağından biridir. Bu makalede, sosyal medya trafiğinizi arttırmak için artırmak için WordPress’den Facebook’a nasıl otomatik olarak yazılarınızı gönderebileceğinizi anlatacağım.

WordPress Yazılarınızı Otomatik Olarak Facebook’ta Paylaşmanın Avantajı Nedir?

Facebook büyük bir kullanıcı kesimine sahiptir ve web siteniz için önemli bir trafik kaynağı olabilir. Bununla birlikte, güçlü bir takipçi sayısı oluşturmak için Facebook’daki kullanıcılar ile etkileşime girmeniz gerekir.
Etkileşimi otomatikleştiremezsiniz, ancak blog içeriğinizi Facebook sayfanızda veya profilinizde otomatik olarak paylaşabilirsiniz. Bunu yapmanın birden fazla yolu olsada en hızlı ve pratik çözüm olan IFTTT sistemini kullanacağınız.

IFTTT Nedir?

IFTTT, çevrimiçi hesaplarınızı otomatikleştirmenizi sağlayan popüler bir çevrimiçi araçtır. IFTTT, ‘Eğer Bundan Sonra Varsa’ kısaltmasıdır. Uygulamaları tanımlamanıza izin verir. Her bir uygulama, iki çevrimiçi hesabınızı birbirine bağlar. Bir hesapta bir gönderici arar ve gönderici bulunursa, diğer hesabınız üzerinde önceden tanımlanmış işlemlerinizi gerçekleştirir.

IFTTT Kurulum Ve Kullanımı

Öncelikle IFTTT web sitesine giderek ücretsiz kayıt oluyoruz. Kayıt işleminden sonra sisteme giriş yapıyoruz.

wordpress yazılarınızı otomatik olarak facebook üzerinde paylaşmak 12

Sistem girişinden sonra sağ üst kısımda profil ismimizin bulunduğu alan tıkladığımızda küçük bir menü açılıyor.Bu menüden New Applet Seçiyoruz.

wordpress yazılarınızı otomatik olarak facebook üzerinde paylaşmak 11

Gelen ekrandaki If This Than That yazısında bulunan mavi ile belirtilen This yazısına tıklıyoruz.

wordpress yazılarınızı otomatik olarak facebook üzerinde paylaşmak 10

Bundan sonraki aşamada bize hangi platform üzerinde sistemi kullanacağımızı seçeceğimiz bir liste gelecektir. Liste uzun olduğu için arama kutusuna WordPress yazıp altındaki WordPress logosuna tıklıyoruz.

wordpress yazılarınızı otomatik olarak facebook üzerinde paylaşmak 9

Sistem bizden sitemizi bağlamak için onay isteyecektir. Gelen ekrandan Connect tıklıyoruz.

wordpress yazılarınızı otomatik olarak facebook üzerinde paylaşmak 8

Açılan popup penceresindeki bilgileri doldurup Connect tıklıyoruz.

wordpress yazılarınızı otomatik olarak facebook üzerinde paylaşmak 7

IFTTT artık bilgilerinizi kaydedip WordPress sitenize bağlanacaktır. Sonrasında ise WordPress siteniz için seçebileceğiniz göndericileri gösterecektir. Herhangi bir yeni yayının ne zaman yayınlandığını veya bir yayının belirli kategoride veya etikette yayınlandığını seçebilirsiniz.

  • İlk seçenekte Herhangi Yeni Bir Yazı gönderimi olduğunda
  • ikinci seçenekte ise Belirlediğiniz bir kategori yada etikette yazı yayınlandığında

gönderimini sağlamak üzere dilediğinizi seçebilirsiniz.

wordpress yazılarınızı otomatik olarak facebook üzerinde paylaşmak 6

Sonraki aşamada yine karşımıza If WordPress Than That anlamında bir yazı daha gelecek. Şimdi sıra geldi hangi platform üzerinde bu yazının yayınlanacağını seçmeye. Yine mavi ile belirtilen kelimeye tıklıyoruz.

wordpress yazılarınızı otomatik olarak facebook üzerinde paylaşmak 5

IFTTT yine sizden bir servis seçmenizi isteyecektir. Bu servis IFTTT tarafından bir işlemin otomatik olarak gerçekleştirilmesini istediğiniz servistir. Facebook üzerinde yayınlanmasını istediğimiz için Facebook araması yapıp seçiyoruz.

wordpress yazılarınızı otomatik olarak facebook üzerinde paylaşmak 4

Eğer Kişisel profilinize göndermek isterseniz Facebook seçeneğini seçebilirsiniz. Facebook sayfasına göndermek isterseniz Facebook Pages seçeneğine tıklayın. Yine Facebook’un iznini isteyeceği bir popup görünecektir. Önceki şekilde bilgileri doldurup Devam edin ve Facebook hesabınızı IFTTT’ye bağlayın. Böylece Facebook’ta yapabileceğiniz işlemleri görebilirsiniz.

wordpress yazılarınızı otomatik olarak facebook üzerinde paylaşmak 3

Üstteki gibi gelen seçenekler kısmından Create a link post seçiyoruz. Sistem bize aşağıdaki gibi ayarları yapmamızı sağlayan bir pencere gösterecektir. Direkt olarak Create action tıklıyoruz

wordpress yazılarınızı otomatik olarak facebook üzerinde paylaşmak 2

Ve son olarak Finish butonuna tıklayarak kurulumu bitiriyoruz.

wordpress yazılarınızı otomatik olarak facebook üzerinde paylaşmak 1

Artık sistem kurulumu bitti ve kullanıma hazırdır. Web siteniz üzerinde yayınladığınız her makale belirttiğiniz ayarlar içerisinde Facebook üzerinde yayınlanacaktır.

wordpress yazılarınızı otomatik olarak facebook üzerinde paylaşmak için ilk kısımda da belirttiğim gibi farklı eklentilerde kullanabilirsiniz. Fakat bu sistem ile sitenize herhangi bir eklenti yükleme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

6 Yorum

  • Selam. IFTTT’nin kullanılması için sanırsam Jetpack eklentisi de yüklü olmalı? Ama Jetpack olmadan kullanmanın bir yolu var. Servislerden WordPress değilde RSS seçebiliriz. Bu işlem bloggerda işe yarıyor ama WordPress sitelerinde hata veriyor. Sanırsam başta Türkçe karakterleren dolayı hata verdi. Bu nedenle sitenin ismini değişirdim ama başka bir hata vermeye başladı. WordPress için RSS hatasının çözümü hakkında bilginiz var mı?

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest