Wordpress Eklentileri

WordPressin yeni resim boyutları oluşturması nasıl engellenir

WordPress tabanlı bir siteniz varsa ve iyi bir responsive tasarım kullanıyorsanız muhtemelen bir resim için 6-7 farklı resim boyutu oluşturulduğunu görebilirsiniz. Bunun temelde iki sebebi vardır. Birincisi wordpress standart olarak oluşturduğu 3 farklı boyuttur. İkincisi ise kullandığınız temanın farklı görünümler için oluşturduğu farklı farklı boyutlardır.

Farklı resim boyutları oluştukça web hosting alanınız da azalmaya başlar ki sürekli içerikleriniz de resim kullanıyorsanız içinden çıkılmaz bir hale gelmesi çok muhtemel.

Peki bu sorunu nasıl çözeceğiz. Bunun için birkaç adım izleyeceğiz.

WordPressin kendi oluşturduğu boyutları iptal edelim

WordPress kendisi 3 farklı boyutta resim oluşturuyor demiştik. Küçük-orta ve büyük olarak. Bu oluşturma işlemini iptal etmek için;

wordpress admin paneline giriş yapıp sırasıyla Ayarlar >> Ortam tıklayıp aşağıdaki gibi ayarları yapıp kaydediyoruz.

wordpress resim boyutlandırma

wordpress resim boyutlandırma

Artık wordpress kendisi ayrı olarak farklı boyutlarda resimler oluşturmayacaktır.

Hangi şablonu kullanacağınıza karar verin

Mevcut temanızın hangi boyutta resimler kullanacağına karar vermelisiniz. Yani çoğu tema artık sayfa oluşturucu (page builder) özelliği desteklediği için, farklı bloklarda farklı boyutta resimler kullanmaktadır. O yüzden sitenizin görünümünü sabitleyin. Hangi blokları kullanacaksanız, bunun dışında oluşturulan ebatları iptal edeceğiz.

Kullandığınız şablon içerisinde kullanmadığımız boyutları silelim

Kullandığınız tema fonksiyon dosyası içerisinde temanın kendi bloklarına ait farklı boyutların oluşmasını sağlayan kodlar olduğunu söylemiştim. Şimdi tema fonksiyon dosyasını açalım ve aşağıdaki gibi kodları arayalım. Her temada kodlar farklı olabilir fakat sabit olan ise yine aşağıdaki gibi boyut belirten kod bloğudur. Bu tarzda bir kod bloğu tüm fonksiyon dosyalarında bulunmaktadır.

wordpress resim boyutlandırma

wordpress resim boyutlandırma

Rakamlarla belirtilmiş olan kısımlar oluşturulan resmin boyutudur. Eğer o boyutta bir resim kullanmıyorsanız, o kod satırını silip kaydetmeniz yeterlidir. Daha sonra Rebuild Thumbnail eklentisini çalıştırarak gereksiz boyutları silebilir, yenilerini oluşturabilirsiniz.

 

4 Yorum

  • “Daha sonra Rebuild Thumbnail eklentisini çalıştırarak gereksiz boyutları silebilir, yenilerini oluşturabilirsiniz.”
    demişsiniz fakat regenerate thumnails eklentisi gereksiz boyutları silmez. Orjinal dosyanın mevcut temaya uygun boyutlarını oluşturur.

  • evet uygun boyutları oluşturduktan sonra kalan gereksiz boyutları silebilirsiniz anlamında belirttim zaten.

    • varsayılan ayarlar yeterlidir. lakin bazı temalar kendisi de responsive olması açısından resimleri yeniden boyutlandırabiliyor.

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest