Wordpress Eklentileri

WordPress’te özel alanlar nasıl oluşturulur ve eklenir?

wordpresste özel alanlar

WordPress’te özel alanlar oluşturarak, içeriklerinizi daha zengin hale getirebilirsiniz. WordPress yazılarınız, sayfalarınız ve özel yazı türleriniz için özel meta kutuları oluşturmak istiyor musunuz? Özel alanlar (custom meta box), içeriğinize özel alanlar (meta veri) eklemek için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için yaygın olarak kullanılır. Bu makalede, özel alanların ne olduğunu ve WordPress yazılarına ve gönderim türlerine nasıl kolayca ekleyebileceğinizi anlatacağım.

WordPress özel alan nedir?

WordPress, yazılar, sayfalar veya özel yazı türleri gibi içeriği oluşturmanıza yardımcı olan kullanımı kolay bir arayüz ile birlikte gelir. Normal olarak, her içerik türü gerçek içerik ve meta verilerinden oluşur. Meta veriler, tarih ve saat, yazar adı, başlık ve daha fazlası gibi içerikle ilgili bilgilerdir. Ayrıca, özel alanlar kullanarak kendi meta verilerinizi ekleyebilirsiniz.

Wordpress'te özel alanlar nasıl oluşturulur

 

İlgini çekebilir

Mailchimp for WordPress eklentisi kurulum ve kullanımı

 

Bununla birlikte, varsayılan özel alanlar kutusunu kullanarak meta veriler eklenmesi çok zor değildir. Üst resimdeki kısım özel alanların girildiği yerdir. WordPress, kullanıcıların yazı düzenleme ekranlarında kendi özel alanlarını oluşturmalarına ve eklemelerine olanak tanır. Bazı eklentiler Yoast Seo gibi yazı ekleme ve düzenleme sayfasına aşağıdaki gibi özel alan ( meta box) ekler.

Wordpress'te özel alanlar nasıl oluşturulur yoast seo

WordPress’te özel alanlar nasıl oluşturulur?

Öncelikle, Gelişmiş Özel Alanlar (Advanced custom fields) eklentisini yüklüyoruz ve etkinleştiriyoruz. Daha sonrasında ise aşağıdaki videlu anlatımı izleyerek işlemleri tamamlıyoruz.

Temanıza eklemeniz gereken php kodu;

WordPress özel alanlar oluşturma ve temaya entegre etme

 

WordPress'te özel alanlar oluşturarak, içeriklerinizi daha zengin hale getirebilirsiniz. WordPress yazılarınız, sayfalarınız ve özel yazı türleriniz için özel meta kutuları oluşturmak istiyor musunuz? Özel alanlar (custom meta box), içeriğinize özel alanlar (meta veri) eklemek için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için yaygın olarak kullanılır. Bu makalede, özel alanların ne olduğunu ve WordPress yazılarına ve gönderim türlerine nasıl kolayca ekleyebileceğinizi anlatacağım. WordPress özel alan nedir? WordPress, yazılar, sayfalar veya özel yazı türleri gibi içeriği oluşturmanıza yardımcı olan kullanımı kolay bir arayüz ile birlikte gelir. Normal olarak, her içerik türü gerçek içerik ve meta verilerinden oluşur. Meta veriler, tarih ve saat, yazar adı,…
Özel alanlar kullanarak sitenizin işlevlerini oldukça farklı bir hale getirebilir, kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz.
Kolaylık
Ücretsiz Sürüm Yeterliliği
Kullanıcı Memnuniyeti

Özel alanlar kullanarak sitenizin işlevlerini oldukça farklı bir hale getirebilir, kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz.

7 Yorum

 • Sadri bey selamlar

  Yayınlarımda belirli bir şablon kullanıyorum ve değişmesi gereken yerleri elimle değiştirip yayınlıyorum. Bunu özel alan mantığıyla yapmamın bir farkı var mı?

  Örneğin:

  Oyunun Kategorisi:Aksiyon, RPG
  Oyun Dili: ENG/RUS
  Oyunun Boyutu:12.3 GB

  şeklinde ve ben bir başka yayın için aksiyonu silip strateji yapıyorum falan.

  • Dediginiz yayin icerigini ozel alanlar ile rahatlikla yapabilirsiniz. Ornegin aksiyon,macera vb secenekleri dropdown list olarak ozel alan belirlersiniz her makale yqzdiginizda bu listeden turu secersiniz el ile yazmak zirunda kalmazsiniz

   • teşekkür ederim.

    Benim belirli bir kaç tane yayın şablonum var, bu yayın şablonunda film türü: gibi sabit yerler var ama yayından yayına da değişen yerler var. Örneğin bir yayında 720p indir 1080p indir gibi seçenekler varken başka bir yayında 1080p indir kısmı yok sadece hdtv indir seçeneği var. Buralara doğrudan link bırakıyorum.

    Özel alanla yazı içerisinde [indirme_linki] gibi yazmak istiyorum bunu nasıl sağlayabilirim?

   • hocam şu linki gördükten sonra silebilirsiniz:

    tam olarak burada anlatılan gibi yapmak istiyorum, baktım böyle veya benzeri bir eklenti yok. Yazı içerisine [özel-alan-adı] şeklinde eklediğimde ilgili özel alan görünsün istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim.

    • Aslında verdiğiniz linkteki gibi bir sistemle çalışıyor ACF eklentisi fakat bunda sadece php döngüleri ile kullanılıyor. Dediğiniz tarzda shortcode ile kullanmak için eklentiye gerek yok alsında. WordPress yazı ekleme sayfasının altındaki özel alanlar kısmından Yeni ekle butonuyla yeni özel alan ekleyin Değer kısmına da görünmesini istediğiniz içeriği yazın. Sonra bu kısa kodu [kod]içerik[/kod] gibi yazı içerisine yapıştırın.

 • çok güzel anlatmışsınız bu bilgi cok işime yaradı emeğinizin karşılığını benden aldınız

Yorum yapmak ister misin?

Pin It on Pinterest