Seo

Kurumsal websiteleri için yerel arama sonuçlarında yükselmek

yerel arama sonuçlarında yükselmek

Yerel arama sonuçlarında yükselmek, şirketiniz için gerek maddi gerekse marka adına çok büyük bir katkı sağlamaktadır.

Web sitesi sahibi olan yerel işletmelerin çok az bir bölümü seo konusunda detaylara dikkat ediyor. Geri kalanları ise sadece web sitesi olsun mantığıyla hareket ettikleri için çoğu zaman istedikleri başarıyı elde edemiyorlar.

Oysa gerekli optimizasyonları yapılmış ve gerekli özen gösterilmiş olan web siteleri, şirketinizin tanıtımı ve müşteri kazanımı açsısından en büyük reklam modelidir. Zaten bunun farkında olan tüm şirketler şuan hak ettikleri konumdalar.

Bu makalemde anlatacağım yerel arama sonuçlarında yükselmek için gerekli olan bazı konuları anlatmadan önce websitenize on-page seo yaptığınızı farzederek başlıyorum. Eğer on-page seo nasıl yapılır bilmiyorsanız Onpage seo nedir onpage seo teknikleri nelerdir? konulu makalemi inceleyebilirsiniz.

Yerel arama sonuçlarında yükselmek için neler gerekli

1. Bilgiler eksiksiz olmalı

Websitenizde sunduğunuz adres, telefon, kurumsal bilgiler, ürün bilgileri gibi önemli detaylar yarım yada eksik olmamalı. Web sitenize gelen kişiler, aradıkları detaylara ulaşamazlarsa farklı şirket arayışlarına girerler.

2. Mümkün olduğu kadar fazla detay verin

Verilen detaylı bilgiler, kullanıcılara şirketiniz hakkında tatmin edici içerik sağlamasının yanında güven vermektedir. Bu yüzden mümkünse Google Maps kullanarak, şirketinizin konumunu belirtin. Adres, telefon numaraları, açılış kapanış saatleri gibi ince detayları paylaşın

3. Faaliyetleri açıkça belirtin

Şirketinizin açılış – kapanış saatlerini, varsa promosyonları, indirim kuponlarını ve özel aktiviteleri belirgin bir şekilde web sitenizde belirtin.

4. Geri dönüş sağlayın

Web sitenizde herhangi bir konuda yapılan yorum, istek , öneri , şikayet gibi çok önemli konularda mutlaka ilgili kullanıcıya email yada telefon yoluyla geri dönüş sağlayın.

5. Resimler Ekleyin

Şirketinizin faaliyet konusunu oluşturan açıklayıcı, detaylı resim yada videolar ekleyin.

Google Yerel Sonuçlar İçin 2 Temel Kriter Kullanır

Yerel arama sonuçlarında 2 temel faktör baz alınır. Bu faktörler yapılan arama en uygun sonucu listeleyebilmek için harmanlanır.

Örneğin, bir kullanıcı hasır sandalye kelimesini aradığında listeleme ticari olarak başlıyor. Yani ilk listede hasır sandalye modelleri ve fiyatlarını içeren varsa sponsor reklam, onun akabinde de iyi optimizasyon yapılmış kurumsal web sitesi listeleniyor. Google bu noktada sizin sandalyemi satın alacağınızı yoksa hasır sandalyenin ne olduğunu öğrenmek isteyeceğinizi mi bilmediğinden ilgili kelimedeki sponsor ve kurumsal siteleri listeliyor.

yerel arama sonuçlarında yükselmek

Arama sonuçlarında 2 temel kriterden bahsetmiştik bu kriterlere bir göz atalım.

İlgi düzeyi : Yapılan arama kelimesi ile, listelenen sonucun birbiri ile olan ilişkisidir. Bildiğimiz gibi Google kullanıcılara en iyi sonucu vermek adına sürekli filtreleme ve algoritma geliştirme telaşındadır.

Bölge : Arama yapılan konum içerisinde yer alan ve arama sonuçlarına en yakın sonuçları yansıtır. Örneğin Bursa’dan yapılan bir arama kelimesinde ben bursa halı yıkama araması yapmış olsaydım ve içeriğinde de Bursa halı yıkama ibaresi bulunan bir web sitesi varsa, karşıma öncelik olarak onu sunacaktır. Aramalar içerisinde bölgesel terimler kullanıldığında sonuçlar değişmektedir.

Yapılan seo çalışmalarının haricinde, kurumsal bir şirket sitesi içerisinde ince detayların mutlaka bulunması gerekmektedir. Özellikle yerel işletmeler için bulunduğu konum ile ilgili olarak bölgesel terimlerinde mutlaka kullanılması gerekmektedir.

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest