Yerel Seo Nedir? Doğru Yerel Seo nasıl yapılır?

0
186
yerel seo nedir

Yerel Seo uygulanma ve geliştirilme bakımından standart Seo işlemlerine benzemektedir. Fakat normal SEO işlemlerinde olduğu gibi, yerel SEO konusunda da strateji ve taktik konusunda birçok yanlış anlama vardır. Bu makalede, yerel bir rekabet analizi ile başlayarak sürecin her aşaması inceleyecek ve yanlış anlamaları gidermeye çalışacağım. Makalede yerel SEO’nun yapı taşları hakkında bilgiler vereceğim Örn: anahtar kelime hedefleme, teknik SEO, içerik ve bağlantılar gibi. Herhangi bir SEO girişiminde bulunmadan önce, Google’ın düşünce tarzı ile yaklaşmak en iyisidir.

Yerel Rakip Analizi

yerel seo 1

Yerel bir rekabet analizi, yerel SEO çalışmalarınızı bozabilir veya güçlendirebilir. Rakiplerinizi analiz ederek, organik sonuçlar elde etmek için yaptıkları önemli çalışmaları öğrenebilirsiniz. Bu konuda daha önce detaylı olarak hazırlamış olduğum Rakip Analizi Nasıl Yapılır makalesine göz atabilirsiniz.

İçeriğe bakarak şunu anlamak mümkündür: Rekabetin hangi konularda olduğunu, ortalama kaç kelime yazıldığını ve içerik güncelleme sıklıklarını öğrenmek mümkündür. Rakiplerinizin içeriğini inceleyerek, kendinize özgü bir strateji uygulayabilirsiniz.

Rakip bağlantılarına (backlink) bakarak, kaç tane bağlantısı olduğu, ne tür bağlantılar aldığı, kimlerden bağlantı elde ettikleri, ne sıklıkta bağlantı kurdukları ve genellikle bağlantıları nasıl aldığı gibi şeyleri bulmak mümkündür. .

Sayfa içi optimizasyon gibi önemli seo faktörlerini inceleyerek rakip stratejilerinin ötesine geçip yenebilecek bir strateji geliştirmek de mümkündür.

Yerel Bir Rakip Analizinde Neler Olmalı?

yerel seo 2

Pazarınıza ve bölgenize odaklanarak derin bir yerel rekabet analizi yapmak gerekebilir. Temelde, yerel bir rekabet analizi aşağıdaki faktörleri içerecektir: içerik, bağlantılar ve Site içi SEO. Detaylı olarak ise, yerel rekabet analizi, pazarın yerel rekabet gücünün net bir resmini elde etmek için aşağıdakileri içermelidir. Lütfen, bu faktörlerin hepsinin yerel sıralamaları artırmayacağına dikkat edin , ancak güçlü bir yerel strateji oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Linkler

Aşağıdaki link türleri yerel seo stratejinizde size oldukça faydalı olacaktır.

 • Yerel Seo Dizinleri
 • Sektörel Yerel Siteler
 • Editör Onaylı Yerel Linkler
 • Ticari Linkler
 • Yerel .gov uzantılı linkler
 • Yerel .edu uzantılı linkler
İçerik

Rakibinizin içeriğini incelerken aşağıdaki sorulara cevaplar arayın

 • İçeriği kim yazıyor
 • İçerik ne hakkında yazılmış
 • İçerik ne zaman yazılmış
 • İçerik hangi konuya odaklanmış
 • İçerik niçin yazılmış

İçeriğin sosyal medya üzerinde ne kadar paylaşıldığı ve dikkat çektiği de önemlidir. Google çalışanlarından John Mueller diyorki;

[su_quote]Makale içeriği için minimum bir uzunluk yada günlük olarak yayınlamanız gereken yazı , sayfa yoktur. Çoğu durumda, içerik kalitesi içerik uzunluğundan daha iyidir. Algoritmalarımız açıkça yüksek kaliteli, benzersiz ve kullanıcılara faydalı içerik sağlayan web sitelerini bulmaya ve bunları önermeye çalışmaktadır. Sitenizi düşük kaliteli içerikle doldurmayın, bunun yerine, sitenizin türünün en iyisi olduğundan emin olmaya çalışın.[/su_quote]

Site içi (on-page) seo çalışmaları

Site içi seo çalışmaları için kendi sitenizde uygulayabileceğiniz bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler için On-page seo nedir? Nasıl Yapılır? makalesini inceleyin.

Rekabet Analizi Sırasında Neyi elde Etmeye Çalışıyoruz?

Rekabet analizi, Google’daki ilk 10 sonuç üzerine odaklanmalıdır. Hedeflediğiniz bölgesel yerel alan + anahtar kelime şeklinde arama yapın. Örneğin, “bursa seo danışmanlığı” gibi.

Google Search Console, Majestic, SEMRush, Raven Tools ve Ahrefs gibi bağlantı analizi araçlarının bir kombinasyonunu kullanın. Her bir araçtan elde ettiğiniz verileri kaydedin ve bu verileri bir araya getirerek bağlantı profilinizi oluşturun.

Yerel Seo dizinleri

Yerel dizinler hakkında kendimize şu soruları sormalıyız. Rakiplerinizin bağlantılarını kendinize bu soruları sorarak bulmak daha kolaydır.

 • Rakipleriniz hangi dizinleri kullanıyor ?
 • Hangi sektörel sitelerden link almışlar ?
 • Bu sitelerin herhangi bir ticari siteden linki var mı?
 • Bu sitelerin yerel .GOV veya .EDU linkleri var mı?

Dizinler, kaliteli backlinkleri olduğu ve içeriğinde spam olmadığı sürece hala etkilidir.

Sektörel Yerel Siteler

Sektörel yerel siteler, sektörünüzdeki konular hakkında yerel markalar olan sitelerdir. Bu bağlantıları almanın ana fikri, yüksek kaliteli ve spamsız olmalıdır. Sitenize arama sonuçlarında yardımcı olacak bağlantılar elde etmek için diğer yerel işletmelerle işbirliği içerisinde olabilirsiniz.

Yapmaya çalıştığımız işlem, rakip siteyi arama sonuçlarında yenmenin fizibilitesini ölçmek. Rakibin Bağlantı profilini kopyalamak istemiyoruz. Sıralama fizibilitesini ölçerek, sonrasında genel bir bağlantı stratejisi belirlemek daha kolay olacaktır. Düşük kaliteli bir bağlantı aldığınızda, ceza alabilirsiniz.Bu yüzden dikkatli olmak zorundasınız.

Edu ve Gov Bağlantılar

Resmi site bağlantıları yerel SEO için gereklidir. Sitenize güven değeri sağlarlar.Bahsettiğimiz link türleri ise .edu ve .gov uzantılı kaliteli sitelerden alınan linklerdir.

Yüksek Kaliteli HTML Ve Css Uyumlu Kodlama Yapısı

Çoğu Seo uzmanı size HTML yada CSS uyumlu kodlamanın Seo için çok önemli olmadığını söyleyebilir. Google’ın böyle bir gereksinimi bulunmamasına rağmen, yüksek kaliteli kodlama önemlidir ve sıralamalarda önemli ölçüde yardımcı olabilir. Çünkü doğru ve hatasız bir kodlama tarayıcı üzerindeki hataları kaldırarak, sitenizin açılış hızını da etkileyecektir.

Rakiplerinizin sitelerinde bu tür hatalar varsa, fark yaratmak ve öne geçmek için siz mümkün olduğunca hatasız bir kodlama yapısına sahip olmaya çalışın.

Yerel Seo İçin Schema.Org Desteği

Schema.org uyumluluğu, Schema veri türü bilgileri olan her web sitesinde olmalıdır. Wordpress tabanlı bir web siteniz varsa Rich Snippets makalesine bakabilirsiniz.

İyileştirilmiş Başlıklar, Meta Açıklamalar Ve URL Yapısı

Yerel Seo için optimize edilen her site, yerel olarak başlık etiketleri, meta açıklamalar ve URL’lere sahip olmalıdır. Yerel Seo için nasıl yapacağım diye soruyor olabilirsiniz. Bölgesel yada yerel bir işletme için başlık etiketi ve meta açıklamalarında mutlaka bölgenin belirtilmesi gerekmektedir. Örn başlık : Bursa seo danışmanlığı gibi. Meta açıklama da bu doğrultuda olmalıdır. Bu konuda daha önce hazırlamış olduğum Seo uyumlu makale nasıl yazılır konusuna bakabilirsiniz.

Rakip Analizinde Rakip Açıklarını Bulma

Rakip analizinde ciddi sonuçlar elde etmek isterseniz, rakibinizin sitelerini Screaming Frog ile taramanızı öneririm. Screaming Frog ayarlarını istenen özelliklere ayarlamanız,rakibin sitesini taramanız ve Excel formatında dışa aktarmak ve ardından tüm verileri filtreleyerek yalnızca başlıkları, meta açıklamaları ve URL’leri göstermek yeterlidir. Hatta H1 başlık etiketlerini de incelemeniz yararlı olacaktır.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelimeler sayfa içi optimizasyonunuzun doğru bir şekilde hedeflenmesini ve tam olarak optimize edilmesini sağlamada en önemli faktörlerdir. Anahtar kelime araştırmanızı gerçekleştirirken, iyi bir arama hacmine  ve düşük rekabet oranına sahip sektörel anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz.

Örneğin bir avukatlık bürosu için yerel olarak odaklanmış bir anahtar kelime öbeği , “Bursa boşanma avukatı” gibi olmalıdır.

Böyle bir anahtar kelime araştırması yaparken, pazarın boyutunu da dikkate almak önemlidir. Bursa’daki bir pazarın boyutunu düşündüğünüzde yerel olarak ilgili kelimede yükselme süreniz, o kelimenin aranma hacmi ve rekabet oranına göre de değişiklik göstermektedir.

Aranma Hacmi Yüksek, Rekabet Oranı Düşük Sektörel Kelimeler Seçin

İyi bir arama hacmi, daha düşük rekabet, yüksek oranda hedeflenmiş sektörel anahtar kelimeler doğru bir seçim olacaktır. Düşük rekabet oranı güzel olsa da, yerel anahtar kelime araştırması yaparken iyi bir aranma hacmi olması çok önemlidir. Arama hacmi ne kadar yüksek olursa, o konuyla ilgilenen kişiler de o kadar yüksek olur. Aranma hacmine dikkat etmezseniz, sınırlı sayıda kişiyle yetinmek zorunda kalabilirsiniz.

Yüksek aranma hacmine sahip sektörel anahtar kelimeler, sektörünüzdeki özellikler için arama yapan kişilere yönelik olan anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelime varyasyonlarını ortaya çıkarmaya çalışırken sektörünüzün detaylarını derinlemesine incelemesiniz.

İnsanların belirli bir sektör için sıklıkla arama yaptıklarını biliyorsanız, genellikle bu arama işlemlerinin altında bazı sabit sorular vardır. Bu soruları arayan kişileri analiz edip düşünerek, bu konularla ilgili daha fazla, daha derin, yüksek hedefli sektörel içerik sayfaları oluşturmak için kullanabileceğiniz bir anahtar kelime listesi oluşturmak faydalı olacaktır. Bu tür sayfalar, kullanıcılar için dönüşüm sağlayan sayfalardır. Bu kadar derin anahtar kelime araştırması yapmanın arkasındaki neden, anahtar kelimelerin sonuç olarak müşterileriniz için kilit noktası olmasıdır.

Sitenize Trafik Getirecek Olan İçeriklerin Belirlenmesi

Bu anahtar kelimeleri kullanarak, bu konular etrafında odaklanmış bir içerik yayınlama takvimi oluşturabilirsiniz. Bir kez bu takvimi oluşturup içeriklerinizi yayınlamaya başladıktan sonra yerel SEO performansınız artmaya başlayacaktır.

Sektörünüzle alakalı olarak, seçtiğiniz anahtar kelimeler açısından zengin içerikler, sizin başarılı olmanız konusundaki en büyük yardımcınız olacaktır. Fakat anahtar kelime kullanımında ziyaretçilere istediklerini verecekler içerikler oluşturmanız ve sırf anahtar kelime kullanıldı diye içeriklerin anlam bütünlüklerini bozmamanız gerekmektedir.

İçerik konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

yerel seo 3

Yapmanız gereken bazı şeyleri bilmenin yanı sıra ne yapmamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Daha önce uygulamış olduğunuz Seo yöntemleri varsa bunları bir kez daha düşünmelisiniz. Wikipedia türü içerik, içeriğinizde yeterince odak nokta ve anahtar kelime kullanımının olmaması, içeriğinizin özgün olmaması ve keyword stuffing (anahtar kelime spam) gibi konulardan uzak durmalısınız.

Wikipedia Türü İçerikten Uzak Durun

Yapılan en büyük hata Wikipedia gibi içerik türlerini sağlayan sitelerden içeriği kopyalayıp birkaç kelime değiştirip yayınlamaktır. Bu durum kalitesiz içeriği oluşturduğu gibi, sizin gibi onlarca belki yüzlerce sitenin de bu türde içerik eklediğini düşündüğümüzde oldukça risk oluşturmaktadır. Ve hiçbir katma değeri yoktur.

Bunun yerine, yapılacak en iyi şey, içeriği almak, farklı araştırmalar yapıp, kaliteli bir şekilde yeniden yazmak ve okuyanın keyif alacağı bir yazı oluşturmaktır.

Yerel Sektör Odaklı İçerikler Oluşturun

Tıpkı sektörel odaklanma ile anahtar kelimeler oluşturduğumuz gibi, içeriğimizi de aynı odak noktasıyla oluşturmak gerekiyor. İçeriğinizi sektörünüzü hedefleyecek şekilde oluşturun ve sektördeki insanların istedikleri bilgileri verin.

Önemli olan, bu konuları arayan kullanıcılar için yüksek kaliteli bir deneyim yaratan uygun yerel ve sektörel odaklı içeriğinizi yaratmaktır. İçeriğinizi oluşturmak için daha fazla düşünce ve çaba harcayın ve bu hedeflerin tümünü yerine getirmenizin yanı sıra, SEO uyumlu olduğundan da emin olun.

Her sayfanız için özgün içerikler oluşturun

Her sayfa için aynı içeriği oluşturmak son derece kolaydır. Yazmaktan hoşlanmasanız Seo konusunda bir başarıdan söz etmek mümkün değildir.

Yerel ve sektörel içerik oluştururken bu içeriğin her sayfa için benzersiz olması önemlidir ve benzersiz bir kalite sunar.  Her sayfa için farklı anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Fakat tek bir anahtar kelime için farklı sayfalar oluşturmak size birşey kazandırmayacaktır. Google Panda cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Keyword Stuffing ( Anahtar Kelime Spam ) Yapmayın

Bir sayfa ya da yazı içerisinde , yazınızın uzunluğuna bağlı olarak anahtar kelime kullanımı gerçekleştirin. Durmadan kendini tekrar eden ve anlamsız bir içerik oluşturulmasını sağlayan anahtar kelime kullanımları Seo konusunda bir değer yaratmayacağı gibi yine spam olarak algılanacak ve ceza almanıza sebep olabilecektir.

Yerel Seo İçin Bağlantılar

Yerel SEO sıralama faktörleri, genel olarak, sayfa içi ve sayfa dışı faktörlerin etrafında toplanmıştır. Tıpkı İçerik gibi, bağlantılar yerel SEO sıralama faktörlerinin önemli bir parçasıdır. Başlangıçta, sitenizin bir analizini gerçekleştirmek ve yerel sıralama olarak nerede olduğunuzu bilmek önemlidir. Bu konuda Ahrefs yada Moz gibi araçları kullanabilirsiniz.

Şirketinizin Adres Ve Telefon Bilgileri

Yerel profillerinizi oluştururken Ad, Adres, Telefon numarası gibi bilgilerin hepsinin doğru olduğundan emin olmanız önemlidir.

Örneğin:

Sadri Ercan A.Ş
123 Mahallesi
Osmangazi / Bursa
Tel : 123456789

şeklinde kısa ve öz iletişim ve adres bilgilerini mutlaka sitenize ekleyin.

SonSöz

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Yerel seo başarısı içeriğiniz seçtiğiniz anahtar kelime gibi ciddi önem taşıyan kriterlere bağlıdır. Hangi konuda olursa olsun, Seo’nun temelinde her zaman insanlara aradıkları bilgileri vermenin yer aldığını unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz