Youtube kılavuzu : youtube kanal optimizasyonu nasıl yapılır

0
78
youtube kanal optimizasyonu

Youtube kanal optimizasyonu gerek görsel anlamda gerekse kullanıcılara daha kaliteli bir sayfa sunmak adına yapılması gereken bir işlemdir.

Youtube Google’dan sonraki en büyük 2. arama motorudur. Videolar ile oluşturulan içeriklerin gerek seo, gerekse ziyaretçi trafiği açısından ne derece önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.

Web sitemize nasıl özen gösterip daha düzgün ve kullanıcıya hitap eden bir görünüm sağlamaya çalışıyorsak aynı işlemi Youtube kanal için de yapmalıyız.

Youtube video kanalı çok farklı alanlarda kullanılabilir. Herhangi bir ürün pazarlaması, ürün yada web sitesi tanıtımı, promosyon, kişisel video paylaşımı, arama sonuçlarında daha etkili gösterime sahip olmak gibi sebepleri gösterebiliriz.

Youtube kanal optimizasyonu nasıl yapılır

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Youtube kanalınızı web siteniz gibi düşünmeniz gerektiğini söylemiştim. Bir web sitesinde kullanıcılar için ne gibi değişiklikler yapmak gerekir?

Youtube Kanal İkonu ve Kanal Profil Resmi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

youtube kanal resmi

Kanal ikonu sizin Google profilinizde kullandığınız resim olarak otomatik bir şekilde Youtube hesabınıza eklenmektedir.

Kanal ikonu ayrıca tekil video gösterimlerinde de gösterilmektedir.

youtube kanal ikonu

Kanal resmi ise, kanalınıza giren bir kullanıcıya gösterilen tanıtım resmi gibi düşünebilirsiniz.

Kanal resminizin ebatları 2560 X 1440 px ebatlarında bir resim olmalıdır. Kanal resminizi yada ikonunuzu düzenlemek için her iki resminde sağ üst köşesinde yer alan kalem işaretine tıklamanız yeterlidir.

Kanal resminizi oluştururken aşağıda hazırlamış olduğum görselde gösterdiğim gibi logo yada önemli bilgilerinizi güvenli alan olarak belirttiğim kısma yazdığınızda tüm platformlarda sorunsuzca görüntülenecektir.

youtube kanal resim ebatları

Resim düzenlemesi için Picmonkey , Canva yada photoshop kullanabilirsiniz.

Açılış Videosu

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Açılış videosu, kanalınıza gelen kişilere gösterilen bir karşılama videosudur. İster yüklediğiniz videolar içerisinden seçerek isterseniz de yeni bir video yükleyerek karşılama videonuzu oluşturabilirsiniz.

Geri dönen aboneler için video seçimi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

youtube kanal geri dönen aboneler

Kanalınıza daha önceden abone olan ve kanalınızı ziyaret eden kullanıcılara göstermek istediğiniz video seçimi için Geri Dönen Aboneler sekmesine tıklayarak sağ üst köşede beliren kalem işaretiyle video seçimini yapabilirsiniz.

Yeni Ziyaretçiler İçin video Seçimi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

youtube kanal yeni ziyaretçiler

Kanalınıza ilk defa gelen ve abone olmayan kişilere göstermek için bir video seçebilirsiniz. Bunun için Yeni Ziyaretçiler İçin sekmesine tıklayıp, Kanal Fragmanı butonundan video seçiminizi yapabilirsiniz.

Sayfa Tasarımı : İçeriği Organize Etmek

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Kanalımızla ilgili açılış videosu ayarlarını yaptıktan sonra içeriğimizin görünümü ve kategorilendirilmesi işlemlerine geçebiliriz.

Bazı Youtube kanalları vardır. Tıpkı web sitesi gibi organize edilmiş bir görünüme sahiptir. Aşağıdaki Chanel Frederator kanalı bu durum için çok uygundur.

youtube kanal örneği

Kanalınızda yer alan videolar için ayrı ayrı bölümler (kategoriler) oluşturarak üst örnekteki gibi bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kanal videoları için bölüm nasıl oluşturulur?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Yüklediğimiz videoları kategorilendirmek için öncelikle oynatma listesi oluşturmamız gerekmektedir.

Oynatma Listesi Nasıl Oluşturulur?

youtube kanal oynatma_listesi

Oynatma Listesi oluşturmak için önce Oynatma Listeleri sekmesine tıklıyoruz. Gelen ekrandan Yeni Oynatma Listesi tıklayıp Oynatma listesi için bir isim belirliyoruz ve listeye dahil etmek istediğimiz videoları seçip işlemi tamamlıyoruz

Oynatma listesini oluşturduktan sonra kanal anasayfasındaki Bölüm Ekle butonuna tıklıyoruz.

youtube kanal bölüm_ekle

Gelen menüdeki İçerik kısmından Tekli Oynatma Listesi Seçiyoruz. Oynatma Listesi Bul seçeneğine bastığımızda daha önce oluşturmuş olduğumuz oynatma listelerini görebilirsiniz. Bu listelerden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Ön izleme kısmında nasıl görüneceğini inceleyebilirsiniz.

youtube kanal bölüm_ekle 2

Kanalınıza ait Hakkında gibi bilgileri de kanal anasayfanızda yer alan sekmelerden düzenleyebilirsiniz.

Kanalınızla ilgili reklam yerleşimi, video düzenleme , Google Analytics ile bağlantı yapma gibi diğer ayarlar için sağ üst köşede yer alan resminize tıklayıp açılan küçük menüden İçerik oluşturucu stüdyosu tıklayın. Gelen ekranda sol kısımda Youtube kanal ile ilgili ayarları görebilirsiniz.

youtube kanal video kontrol paneli

Video yayınlarken Seo için nelere dikkat etmek gerekiyor?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Youtube’a yüklediğiniz videoların  seo açısından uyumlu olması da son derece önemlidir. Bu yüzden videolarınızı yayınlamadan önce düzenleme aşamasında bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor.

  • Video Başlığı : Eğer anahtar kelime kullanıyorsanız mutlaka video başlığında bulundurun.
  • Video Açıklaması : Video açıklaması içerisinde de anahtar kelimelerinizi kullanabilirsiniz. Açıklamayı uzun yazmak size avantaj sağlar. Ayrıca açıklama kısmından web sitenize link eklemek de oldukça etkilidir.
  • Video Etiketleri : Videonuz için anahtar kelimenizin türevlerinde etiketler ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz