Ziyaretçileri sitede uzun süre tutmak için 5 etkili yöntem

0
91

Ziyaretçileri sitede uzun süre tutmak hem seo açısından oldukça etkilidir hem de içeriklerinizin başkaları tarafından okunması ile emeklerinizin karşılığını almış olursunuz.

Bir blog yada web sitesi açtınız ve düzenli olarak içerik yayınlıyorsunuz. Fakat ziyaretçileriniz sayfanıza geldiği gibi kısa süre içerisinde ayrılıyor. Bu durum elbette sizi üzecektir. Çünkü her blogger yada yazar içeriğinin kaliteli olması için emek sarfeder ve insanlar tarafından okunmasını, yorumlanmasını bekler.Bu noktada yapabileceğiniz ve bu durumu en aza indirebilecek bazı yöntemler elbette mevcut.

Ziyaretçilerinizin sayfanızda uzun süre kalması, Seo açısından da oldukça önemlidir. Hem domain otoritesi için önemlidir, hem de hemen çıkma oranının düşük olması için önemlidir. Hemen çıkma oranını azaltmak için 10 etkili yöntem ve Domain authority nedir? Nasıl Yükselir? konulu makalelerimde detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Google Analytics hesabınızdan siteniz ile ilgili detaylara baktığınızda ortalama oturum süresini görebilirsiniz.

Ziyaretçileri sitede uzun süre tutmak oturum süresi

Ziyaretçileri sitede uzun süre tutmak için neler yapmak gerekir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Bu makalemde size, sitenize gelen ziyaretçilerin uzun süre sayfanızda kalmasını sağlayacak etkili yöntemlerden bahsedeceğim.

1. İçeriklerinize Video Ekleyin

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Videolar en fazla etkileşim yaratan içeriklerdir. İçeriğinize ait bir video oluşturun yada farklı bir yerden içeriğiniz ile ilgili bir video bulup ekleyin.

Ziyaretçileri sitede uzun süre tutmak wordpress kurulumu

Video eklemek sitenize çifte etki etmektedir.

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

  • Çoğu insan, yazıları okumak yerine video izlemeyi tercih etmektedir. Dolayısıyla oluşturulan uzun videolar, sayfada kalma süresini de arttıracaktır.
  • İçerik pazarlama uzmanı olan Neil Patel buradaki yazısında video içeren yazıların Google tarafından çok daha hızlı indekslendiğini tespit ettiğini belirtmiştir.

[/su_list]

Eğer videonuzu Youtube yada diğer video paylaşım sitelerine yüklüyorsanız, video açıklaması kısmında mutlaka sitenizde yer alan yazıya link verin.

2. Web sitenizin Performansını ve Tasarımını Optimize Edin

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Web sitenizin tasarımı, hız konusunda oldukça önemli bir etkiye sahiptir. İyi optimize edilmemiş bir tasarım web sitenizin açılışını yavaşlattığı gibi olumsuz etki yaratacaktır.

Tasarımınızda sağ blokta çok fazla reklam var ise, ziyaretçileriniz içeriğe yeteri kadar odaklanamayabilirler. Bu yüzden web sitenizi çok fazla reklama boğmayın.

İnsanlar artık hangi sitenin yararlı hangi sitenin para kazanma amaçlı kurulduğunu sitedeki reklamların sayısından çok rahat anlayabiliyorlar. İçerikten çok reklamın olduğu bir web sitesinin emin olun ömrü çok kısadır. Reklam yerleşimini ziyaretçilerinizi bunaltmayacak şekilde ayarlamalısınız.

Web sitenizin mobil uyumlu olması oldukça önemlidir ve artık bir Seo kriteri haline gelmiştir. Akılllı cihaz kullanımlarının yaygınlaşması ile birlikte yapılan aramaların çoğu bu platformdan yapıldığından, web sitenizin mobil uyumlu olması size büyük fayda sağlayacaktır. Eğer wordpress kullanıyorsanız web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için WordPress sitenizi mobil uyumlu hale getirin konulu makaleme bakabilirsiniz.

Ziyaretçileri sitede uzun süre tutmak mobil uyum

Elbette web sitenizin mobil versiyonununda hız konusunda iyi olması gerekiyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bir kullanıcı bir web sitesinin açılmasını sadece 3 saniye bekliyor. Sonrasında ya sayfayı kapatıyor ya da geri butonuna basıp çıkıyor. Bu yüzden sayfanızın 3 saniyenin altında açıldığından emin olun. WordPress kullanıyorsanız Sitenizi hızlandıracak 10 wordpress eklentisi size yardımcı olabilir.

3. Doğru Şekilde Dahili Ve Harici linkler Ekleyin

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Bir içerikten diğer içeriğinize link vermek ziyaretçilerinizin sitenizde farklı sayfalarda gezinmesine neden olduğu için, sitede kalma süresini de uzatmaktadır. Ayrıca içerikler arasında doğru şekilde linkleme yapmak site içi seo için de oldukça önemlidir. Ayrıca eski içeriklerinizi de canlandırmış olursunuz.

Yazdığınız makalelerde otoriter olan sitelere link vermeniz Google gözünde sitenizin değerinin de artmasına yardımcı olmaktadır. O yüzden başka sitelere link vermekten çekinmeyin. Fakat link verirken mutlaka linklerin yeni pencerede açılmasını sağlayın. Bunu yapmak için link eklerken kullandığınız pencere içerisinden Bağlantıyı Yeni Sekmede Aç kutucuğunu işaretleyin.

Ziyaretçileri sitede uzun süre tutmak link ekleme

Böylece ziyaretçilerinin linklere tıkladığında yeni sayfada açılacak ve dolayısıyla sitenizden ayrılmayacaklardır.

4. İçeriğinizi Kolay Okunabilir Bir Formatta Hazırlayın

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Ziyaretçileri sitede uzun süre tutmak paragraf

Dünyada her gün iki milyondan fazla blog yazısı yayınlanmakta ve milyonlarca diğer içerik sosyal medya sitelerinde paylaşılmaktadır. Kısaca her dakika internette içerik bombardımanı oluyor diyebiliriz.

Ziyaretçileri sitede uzun süre tutmak , okuyucuların dikkatini çekmek ve bu kadar fazla içeriğin arasından sıyrılmak için bazı önlemler almalısınız. Bunların en başında ise okuyucuyu yormayan, kolay okunabilir ve başlıklara ayrılmış içerikler yer almaktadır.

Yazılarınızı mümkün olduğu kadar başlıklandırın ve 2-3 cümlede bir paragraf olarak ayırın. Bu sayede okunabilirlik oranını da arttırmış olacaksınız. Yazılarınızdaki önemli noktaları kalın , italik yada altı çizili olarak belirtin.

Çok uzun olan paragraflar okuyucular tarafından sıkıcı bulunabilir. sitenize gelen bir ziyaretçi çok fazla uğraşmadan hemen aradığını bulmak ister, bu yüzden içeriğin kolay okunabilir olması önemlidir.

5.Benzer İçerikleri Listeleyin

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Ziyaretçileri sitede uzun süre tutmak benzer konular

Çoğu blog yada web sitesi artık bu özelliği zaten kullanıyor olsa da hatırlatmakta fayda var. Bir ziyaretçi bir içeriği okurken, okuduğu içeriğe benzer içerikleri gördüğünde bu içerikleri de okuma ihtiyacı hissedebilir. Dolayısıyla sitenizde daha fazla vakit geçirmiş olur.

Genelde benzer makaleler işlevi içeriğin sonunda bulunur. WordPress için bu işlevi yerine getiren oldukça farklı eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentiler için Benzer konular eklentilerine bakabilirsiniz.

Ziyaretçileri sitede uzun süre tutmak size her zaman avantaj sağlar. Bunun en önemlisi ise verdiğiniz emeğin karşılığını ziyaretçilerinizin yazılarınızı okuması ile alırsınız. Buda size oldukça keyif verir ve bir sonraki yazınız için motivasyon sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz