Wordpress Eklentileri

Yoast Seo yada All in One Seo hangisini kullanmalıyım?

Yoast Seo yada All In one Seo kullanmak arasında inanılmaz farklar ortaya çıkmaz. Fakat detaylı özelliklere bakıldığında kararınız değişebilir. Bu konuda hazırlamış olduğum detaylı kılavuz size faydalı olacaktır.

WordPress’in temel çekirdek sürümü, permalink yapılarını, yazı yapılarını,web sitenizin başlığını ve açıklamasını değiştirme gibi temel SEO işlevselliği sunar. Bazı ücretli temalar içerisinde SEO Ayarları ile birlikte gelir, ancak kullandığınız temanın en popüler WordPress SEO eklentileriyle de uyumlu olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Herhangi bir SEO eklentisi yükleyerek ek arama motoru optimizasyonu sağlayabilirsiniz. Resmi WordPress eklenti dizininde yüzlerce arama motoruyla ilgili eklenti vardır.

WordPress web sitelerinde kullanılan en yaygın eklentilerin ikisi, All in One SEO Pack (on yedi milyon yüklemeye sahip) ve WordPress SEO (Yoast tarafından dokuz milyon yüklemeye sahip) ‘dir.

Yoast Seo yada All in One Seo

Bugün size bu eklentilerin nasıl çalıştığı ve web siteniz için neler yapabilecekleri hakkında fikir vermek istiyorum. Özellikle, bu eklentilerin arama motoru optimizasyonunu farklı şekilde nasıl işlediğini size göstermek isterim.

Bu yüzden aklınızdaki en temel soru olan Yoast Seo’mu yoksa All in One Seo’mu kullanmalıyım sorusunu en detaylı biçimde cevaplandırmaya çalışacağım.

Eklenti Yükleme Karşılaştırması

Yoast Seo

Öncelikle yoast Seo eklentisinin kurulumundan bahsedelim. Bu konuyla ilgili olarak oldukça detaylı biçimde Yoast Seo kullanım kılavuzu‘na bakabilirsiniz.

Yoast SEO güçlü bir eklentidir ve birer birer ayar yapmanız gereken birçok seçenek sunar. Eklenti kurulumu ve etkinleştirilmesinden sonra Yoast SEO, ayarları kolayca yapmanızı sağlayacak bir ayar Sihirbazı gösterir. Bu sihirbaz yerine tek tek ayarları yapmak isterseniz, Varsayılan Ayarlara Geri dön butonuna tıkladığınızda tüm ayarlar yan menü içerisinde aşağıdaki gibi gözükecektir.

Yoast Seo yada All in One Seo1

Ayar sihirbazı eklentiyi ilk kez kullananlar için oldukça kullanışlıdır.

All in one seo pack

İlk olarak, All in One SEO Pack eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Eğer eklenti yükleme konusunda bilginiz yoksa WordPress eklenti yükleme görsel anlatım konusuna bakabilirsiniz.

Etkinleştirme üzerine yönetim paneli yan menüsünde All In One SEO başlığını bulacaksınız.

Yoast Seo yada All in One Seo

All In One SEO Paketinde, tek bir sayfada tüm ayarlar vardır. Bu biraz karışık gibi gelebilir, ancak bazı kullanıcılar Yoast SEO’nun çok sayfalı ayarlarına göre bu yaklaşımı daha kolay ve hızlı bulabilir.

Yoast Seo yada All in One Seo3

Ayarlar sayfası farklı bölümlere ayrılmıştır. Her bölüm, belirli bir alanın veya özelliğin ayarlarını ele alır.

Örneğin: ana sayfa ayarları, başlık ayarları gibi.

Yoast Seo yada All in One Seo4Her seçeneğin yanında bir yardım simgesi var. Simgeye tıklayarak kısa bir açıklama görebilirsiniz. Bu sayede yeni başlayanlar ne yaptıklarını kolayca anlayabilir.

Değerlendirme

Hem Yoast SEO hem de All in One SEO seçenek bakımından zengindir. Bu durum, kurulum konusunda biraz korkutucu gelebilir. Her iki eklenti de işleri basitleştirmek ve kullanıcıların SEO ayarlarını yapmalarını kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapmış. Yoast SEO’nun, All In One SEO’dan çok sayfalı ve sekmeli ayarlarıyla biraz daha iyi bir işi yaptığını görebiliyoruz.

Kazanan : Yoast Seo

Seo Uyumlu İçerik Oluşturma

SEO devam eden bir süreçtir ve web sitenize eklediğiniz her yeni makale veya sayfa kendi SEO puanına sahiptir. Bunun anlamı ise eklediğiniz her içeriği arama motorları için optimize etmek demektir. Seo uyumlu makale nasıl yazılır konusunu inceleyebilirsiniz.

Yoast Seo

Yoast SEO, web sitenizdeki her bir yayını veya sayfayı optimize etmenize yardımcı olan güçlü bir içerik analizi aracı ile birlikte gelir.

Yayın editörünün hemen altında, bir meta kutucuk bulunur. Burada odak kelimenizi ve içeriğinizi analiz etmek için ipuçları yer almaktadır. Bu konuda daha önce hazırlamış olduğum Yoast Seo ile seo uyumlu makale nasıl yazılır videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yoast SEO meta kutusunda iki bölüm daha bulunur. Gelişmiş görünüme geçmek için dişli çark simgesini tıklayabilirsiniz.

Gelişmiş görünüm kısmını, eğer Yoast Seo konusunda yeniyseniz ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız asla kullanmamalısınız. Arama motorlarının yazıyı / sayfayı izlemesini veya dizine eklemesini engelleyeceğinden bilinçli kullanılması gerekir.

Yoast Seo yada All in One Seo5

İkincisi, yayınınızın sosyal ayarlarını gösteren sosyal simgedir.

Yoast Seo yada All in One Seo6

Burada Facebook ve Twitter için makale resmi ayarlayabilirsiniz. Yoast SEO, açık grafik meta etiketlerinde ana başlık ve açıklamanızı kullanacağı için açıklama ve başlık kısmını boş bırakabilirsiniz.

All In One Seo

All In One SEO, Yoast Seo gibi SEO ayarlarını düzenlemek için benzer bir meta kutucuk ile birlikte gelir. Yeni bir yazı eklediğinizde yada düzenlediğinizde sayfanın altında All in One SEO meta kutusunu bulacaksınız.

Yoast Seo yada All in One Seo7

Yoast SEO’nun aksine, bu meta kutusu çok basittir. Başlığı ve açıklamayı düzenleyebilirsiniz, ancak içerik analizi veya SEO puanlaması yoktur.

All in One SEO, dizin oluşturmayı ve arama motorları tarafından izlenmesini sağlayan her yazı için gelişmiş araçlar sunar. Hatta All in One SEO’yu belirli bir yazı veya sayfa için kapatan bir seçeneği vardır.

Sosyal özellikler için, All in One SEO » Özellik Yöneticisi sayfasından Sosyal Meta ve diğer özellikleri etkinleştirmeniz gerekiyor.

Yoast Seo yada All in One Seo8

Bu özelliğin etkinleştirilmesi, yazı düzenleyicinin altındaki All In One SEO meta kutusuna Sosyal Ayarlar sekmesini ekleyecektir. Bu eklenti, Facebook ve Twitter tarafından kullanılacak özel resim ve açıklamaları ayarlamanızı sağlar.

Yoast Seo yada All in One Seo9

Değerlendirme

Her iki eklenti de, bir yazıda SEO ayarlarını yazı bazında düzenlemeyi kolaylaştırır. All In One SEO Paketi, kullanıcıların istedikleri takdirde ilave alanlar eklemelerini sağlayan yalın ve temiz bir özellik benimsemiş.

Öte yandan, Yoast Seo tüm sitelerde önemli olduğuna inandıkları özellikleri eklemiş. Ancak, içerik analizi, odak anahtar kelime ve SEO puanlama Yoast SEO için büyük bir avantaj sağlıyor.

Kazanan : Yoast Seo

Ek Araçlar Ve Özellikler

Site içi SEO, bu eklentilerin her ikisinin de ek meta etiketlerden başka ek araçlar ve özelliklerle gelmesine sebep olan kapsamlı bir süreçtir.

Bu özellikler, diğer SEO eklentilerini kurma ihtiyacını ortadan kaldırmak ve size gerçekten hepsi bir arada çözüm sunmak için vardır.

Yoast Seo

Yoast SEO, site içi optimizasyonun pek çok yönünü içeren kapsamlı bir özellik kümesiyle birlikte gelir. Bu araçlardan bazıları şunlardır:

 • Xml site Haritaları
 • Gezinme Çubuğu ( Breadcrumb Nabigation )
 • Açık Meta Grafik Etiketleri ( Open Graph Meta Tags )
 • Google Webmaster Tools Veri aktarma
 • Htaccess ve robots.txt düzenleme editörü
 • Ayarları içe / dışa aktarma seçeneği
All In One Seo Pack

All in One SEO’da birçok özellik bulunur ancak bazıları varsayılan olarak etkinleştirilmez. Onları etkinleştirmek için All in One SEO » Özellik Yöneticisi kısmından aktifleştirmeniz gerekmektedir.

 • Xml Site Haritaları
 • Robots.txt
 • Dosya Editörü
 • Kötü arama botu engelleme
 • Açık Meta Grafik Etiketleri ( Open Graph Meta Tags )
 • Ayarları içe / dışa aktarma seçeneği
 • Performans yönetim sistemi
Değerlendirme

Her iki eklenti de neredeyse aynı araçları ve özellikleri sunar. All In One SEO’da, gezinme çubuğu ve Google Search Console özelliklerinden veri içe aktarma özelliği bulunmamaktadır. Bununla birlikte, bu iki özelliğe sahip olmamanız sitenizin SEO’unda ciddi bir etkisi olmayacaktır.

Ayrıca, All in One SEO’un, yalnızca gerektiğinde etkinleştirmenize olanak tanıyan özellikleri de oldukça faydalı.

Kazanan: Eşit

Destek Ve Eklentiler

Her iki eklentinin kullanımı oldukça kolaydır ve kapsamlı ücretsiz dokümantasyonla birlikte gelseler de, ücretsiz destek seçenekleri çok sınırlıdır. Her iki eklentinin de profesyonel destek ve eklentileri nasıl ele aldığını görelim.

Yoast Seo

Ücretsiz Yoast SEO eklentisi hiçbir destek sunmaz ve kendi sorumluluğunuzdadır. WordPress.org destek forumlarında sorular sorabilir ve diğer kullanıcılardan yardım alabilirken, Yoast ekibinden resmi bir yanıt almayı pek beklemeyin.

Profesyonel destek için Yoast SEO premium’ı satın almanız gerekir. Tek bir site lisansı için fiyatlandırma 69 dolardır ve daha fazla site ekledikçe fiyat yükselir.

Premium lisans aynı zamanda birden çok odak anahtar kelime ve yönlendirme yöneticisi gibi bazı ek özellikler ile birlikte gelir.

Yoast SEO ayrıca belirli SEO ihtiyaçları olan sektörel siteler için mevcut bazı ek ödemeli eklentiler sunmaktadır. Bu eklentiler şunlardır:

 • Video Seo
 • Local Seo
 • News Seo
All In One Seo Pack

All in One SEO’nun ücretsiz sürümü de hiçbir destek sunmaz. All in One SEO Pack Pro sürümü, bir yıllık profesyonel destek sunar.

Sınırsız sitelerde kullanım için pro sürümü lisansı yılda 79 dolardır. All in One SEO’nun profesyonel sürümü, ücretsiz sürümden daha fazla eklenti sunar. WooCommerce ürünleri, kategori SEO seçenekleri, video XML site haritası, vb. gibi ek özellikler sunar.

Değerlendirme

Yoast SEO lisansı, yalnızca bir siteye ihtiyacınız olduğunda daha ucuzdur. Ancak, daha fazla site eklediğinizde fiyatlar yükselir. Öte yandan, All in One SEO’da tek bir lisans sınırsız sitelerde kullanılabilir.

Kazanan : All In One Seo

SonSöz

All In One SEO ve Yoast SEO’nun her ikisi de faydalı ve kullanışlı eklentilerdir, bu nedenle iki eklenti arasındaki herhangi bir karşılaştırmanın çok yakın olması normaldir.

Şahsen Yoast SEO’yu kullanıyorum ve en iyi WordPress SEO eklentisi olduğunu düşünüyorum. Web yöneticisi araçlarından, gezinme çubuğuna,sosyal özellikler,Verileri içe aktarmak gibi daha fazla özelliği vardır.

Bana göre en iyi özellik, yeni başlayanlara yazı başlıklarını, açıklamalarını nasıl yazması gerektiğini ve içeriğinde anahtar kelimeleri kullanmalarına yardımcı olan içerik analizi bölümüdür.

Yoast Seo yada All In one Seo kullanmak arasında çok büyük farklar olmasa da en belirgin özelliklerini açıklayarak karar vermeniz de yardımcı olmaya çalıştım. Her iki eklenti de Seo açısından oldukça faydalıdır.

Yoast Seo yada All In one Seo kullanmak arasında inanılmaz farklar ortaya çıkmaz. Fakat detaylı özelliklere bakıldığında kararınız değişebilir. Bu konuda hazırlamış olduğum detaylı kılavuz size faydalı olacaktır. WordPress'in temel çekirdek sürümü, permalink yapılarını, yazı yapılarını,web sitenizin başlığını ve açıklamasını değiştirme gibi temel SEO işlevselliği sunar. Bazı ücretli temalar içerisinde SEO Ayarları ile birlikte gelir, ancak kullandığınız temanın en popüler WordPress SEO eklentileriyle de uyumlu olduğundan emin olmanız gerekiyor. Herhangi bir SEO eklentisi yükleyerek ek arama motoru optimizasyonu sağlayabilirsiniz. Resmi WordPress eklenti dizininde yüzlerce arama motoruyla ilgili eklenti vardır. WordPress web sitelerinde kullanılan en yaygın eklentilerin ikisi, All in One SEO Pack…
Yoast Seo yada All In one Seo kullanmak arasında inanılmaz farklar ortaya çıkmaz. Fakat detaylı özelliklere bakıldığında kararınız değişebilir.

Yoast Seo ile All In One Seo Karşılaştırması

Yoast Seo İçerik Analizi - 100%
All In One Sınırsız Lisans - 100%

100%

Yoast Seo yada All In one Seo kullanmak arasında inanılmaz farklar ortaya çıkmaz. Fakat detaylı özelliklere bakıldığında kararınız değişebilir.

Yazar Hakkında

Sadri Ercan

Wordpress,Seo,Blogging,Blogger ve Sosyal Medya konularında makaleler yazmakta ve Seo Danışmanlığı yapmaktayım.

2 Yorum

Yorum yapmak ister misin?

Pin It on Pinterest