Blogger ülke yönlendirmesi nasıl iptal edilir?

0
39

Blogger ülke yönlendirmesi Google tarafından hayata geçirilmiş bir uygulama olsa da bazı konularda kullanıcıların aklında gerek Seo, gerek ise hit konusunda endişeleri de beraberinde getirmiştir.

Blogger şüphesiz binlerce blog yazarının tercih ettiği popüler platformlardan birisi. Google , Blogger üzerinde daima yenilik ve güncellemeler yapmaktadır.

Blogger ülke yönlendirmesi nedir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Blogger’da oluşturulan ülke bazlı yönlendirme işlemi çoğu kişinin aslında hiç istemediği bir durum. Örneğin Fransa’da bir blog açan bir kişisinin blog adresinin sonuna .fr , Almanya’da blog açan bir kişinin blog adresinin sonuna da .de uzantısı ekleniyor. Aynı durum türkiye içinde geçerli elbette. Önceleri .com uzantılı olan bloglarımız artık .com.tr uzantılı.

Ülke yönlendirmesinin ne gibi zararları olabilir?

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • Sosyal Paylaşımlar Azalma : Facebook, Google Plus gibi paylaşımlarda, farklı ülkelerde paylaşan kişiler ile sizin adresiniz farklı olacağı için azalma meydana gelebilir.
 • Harici Yorum Platformları Sorunları : Örneğin bloğunuzda Disqus gibi üçüncü parti yazılımlar kullanıyorsanız, yorum gönderim linki her ülke için farklı olacağından dolayı problem yaratabilir.
 • Adsense Kazançları Etkilenebilir : Ülke bazlı yönlendirmeler sonucunda Adsense oranları değişebileceği için kazançlar düşebilir.
 • Link Alımlarınız Etkilenebilir : Web sitenize her ülkeden farklı uzantıda linkler geleceği için, sabit bir domain yerine ülkeye göre farklı bir uzantıda linkler oluşacaktır.

[/su_list]

Blogger Ülke yönlendirmesi nasıl kaldırılır?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Yönlendirmeyi iptal etmek için küçük bir yönlendirme scripti kullanacağız. Blogger hesabımızdan Şablon tıklıyoruz. Buradan HTML’yi Düzenle tıklıyoruz.

Kodlar içerisinde <head> etiketinin hemen altına aşağıdaki kodları ekleyip kaydediyoruz.

<script type="text/javascript">
   var blog = document.location.hostname.split(".");
   if (blog[blog.length - 1] != "com") {
   var ncr = "http://" + blog[0] + ".blogspot.com/ncr";
   window.location.replace(ncr + document.location.pathname);  
   } 
</script>

Blogger ülke yönlendirmesi kod ekleme

Artık hangi ülkeden girilirse girilsin sadece .com uzantılı olarak blog adresiniz gözükecektir.

Daha detaylı anlatım için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

[su_note note_color=”#ededed”]İlgini Çekebilir : Blogger css ve javascript dosyalarını Google Drive üzerinden çalıştırmak [/su_note]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz