Blogger

Blogger’daki site haritasını Google Webmaster Tools’a eklemek

Blogger’daki site haritasını Google Webmaster Tools’a eklemek oldukça basit bir işlemdir. Hazırladığım görsel anlatım sayesinde hiç zorlanmadan site haritanızı kolayca ekleyebileceksiniz.

Site haritası, Seo için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Blogger ücretsiz bir platform olduğu için WordPress’teki gibi Site Haritası eklentisi bulunmamaktadır. Fakat kendisinde var olan Atom.xml yayını ile site haritası şeklinde tanıtabiliriz.

Blogger’daki siteyi Google Webmaster Tools’a eklemek

Blogger’daki site haritasını ekleyebilmek için öncelikle bloğumuzu  Google Webmaster Tools kısmına kaydetmemiz gerekiyor.

Google Webmaster Tools sayfasına giriş yapıyoruz. Sağ üst kısımda yer alan Özellik Ekle butonuna tıklıyoruz.

Blogger'daki site haritasını Google Webmaster Tools'a eklemek 1

Açılan pencereden Blogspot uzantılı bloğumuzun adresini yazıp Ekle tıklıyoruz.

Blogger'daki site haritasını Google Webmaster Tools'a eklemek 2

Blogger Site Doğrulama

Sayfanın bize ait olduğunu kanıtlamak için doğrulama yapmamız gerekiyor. Doğrulama sayfasından Alternatif Yöntemler sekmesini tıklıyoruz ve HTML Etiketi‘ni seçiyoruz.

Blogger'daki site haritasını Google Webmaster Tools'a eklemek 3

Meta Name ile başlayan kodun tamamını kopyalıyoruz ve Blogger’da yer alan bloğumuzun Şablon > HTML’yi Düzenle sekmesine giriş yaparak <head> kodunun hemen altına az önce kopyaladığımız kodları ekliyoruz. Son olarak Doğrula butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyoruz.

Blogger'daki site haritasını Google Webmaster Tools'a eklemek 4

Doğrulama işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra artık Site Haritasını ekleyebiliriz.

Blogger’daki Site Haritasını Google Webmaster Tools’a Eklemek

Sağ menüden Site Haritası Menüsüne tıklıyoruz. Gelen ekranın sağ üst köşesinden Site Haritası Ekleme / Test Etme butonuna tıklıyoruz.

Blogger'daki site haritasını Google Webmaster Tools'a eklemek 5

Blogger Site Haritası Oluşturma

Açılan küçük pencere içerisine aşağıdaki kodu ekliyoruz. Kodun sonunda yer alan 500 rakamı site haritasında kaç adet içerik bulunacağını belirtir. Dilerseniz bu sayıyı arttırabilirsiniz. Bu şekilde kolayca site haritasını oluşturmuş olduk.

Blogger'daki site haritasını Google Webmaster Tools'a eklemek 6

Gönder butonuna tıklayarak blogger site haritası gönderme işlemini gerçekleştiriyoruz. Sayfayı yenilediğimizde site haritasının başarılı bir şekilde eklendiğini görebiliriz.

Blogger'daki site haritasını Google Webmaster Tools'a eklemek 7

Eğer bloğunuzda daha önceden oluşturmuş olduğunuz sayfalar var ise ve bu sayfalarınızın indekslenmesini istiyorsanız üst kısımda sitemap ekleme işleminin aynısını tekrar edip bu kez alttaki gibi sayfalara ait sitemap dosyasını Google Webmaster Tools kısmına ekliyoruz.

yani normal sitemap kodunun yerine (atom.xml?redirect=false&start-index=1&max-results=500) sayfalara ait olan sitemap kodunu (sitemap-pages.xml) kullanıyoruz.

 

1 Yorum

Yorum yapmak ister misin?

bitcoin satın al

Pin It on Pinterest