Yeni blog nasıl açılır? A’dan Z’ye yeni blog oluşturma kılavuzu

0
114

Yeni blog oluşturma konusunda internette oldukça fazla makale bulmak mümkün. Domain seçimi, hosting seçimi, hangi platform kullanılmalı gibi daha fazla detayların olduğu bir yeni blog oluşturma kılavuzu hazırlayarak, bu konuda detaylı bilgi arayan arkadaşlarımıza yardımcı olmasını amaçladım.

Blog Nedir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Blog; internet üzerinde kişilerin uzmanlık alanlarına yönelik yada diledikleri herhangi bir konu , kategori hakkında makaleler yazarak yayınladıkları platformlara verilen isimdir diyebiliriz.

Yeni Blog neden açılır?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Yeni blog açmak için ipuçları

Blog neden açılır sorusu oldukça geniş kapsamlı bir sorudur. Fakat birkaç başlık altında sıralamak gerekirse şöyle özetleyebiliriz;

 • Herhangi bir uzmanlık alanınız varsa ve bu konudaki bilgi birikim ve tecrübelerinizi başkalarına aktarmak istiyorsanız
 • Hobi olarak dilediğiniz kategorilerde yazılar yazmak istiyorsanız
 • Günlük olarak kullanmak istiyorsanız
 • İnternetten para kazanmak istiyorsanız

blog açabilirsiniz. Bunların dışında farklı sebepler de olabilir.

Blog açmak için sebep ne olursa olsun önemli olan gerçekten blog açmayı istemektir. Artık yavaş yavaş blog açma adımlarına geçebiliriz. bu adımlardan en önemli kısımlarından birisi olan domain seçimi ile anlatıma devam ediyorum.

Blog Açmak İçin Domain Seçimi Nasıl Olmalı

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Yeni blog için domain seçimi

Bloğunuzu yeni doğmuş bir bebek gibi düşündüğünüzde Domain seçimi de bebeğinizin isim seçimi gibi düşünülebilir. O yüzden ne derece önemli olduğunu bu benzetme ile anlatabiliriz. Çünkü bloğunuzun ömrü boyunca kullanacağı isimdir domain.

Domain seçerken bloğunuzun hangi kategoride yer alacağını göz önünde bulundurmalısınız. Eğer kişisel bir blog açmak istiyorsanız, kendi adınız soyadınız şeklinde bir domain ismi kullanabileceğiniz gibi farklı bir isim de kullanabilirsiniz.

Eğer genel kategorilerde bir blog açmak istiyorsanız yaratıcı farklı isimler bulmalısınız. Çünkü bloğunuz ne derece farklı olursa o kadar ilgi çekici hale gelir.

Domain seçimi seo konusunda da oldukça önemlidir. Bu yüzden daha önceden hazırlamış olduğum Seo için domain seçimi nasıl olmalıdır? konusuna mutlaka bakmanızı öneririm.

Hosting Seçimi Nasıl Olmalı?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Yeni blog için hosting seçimi

Hosting dediğimiz kavram, bloğumuza ait dosyaların barındırıldığı ve yayın yaptığı sunuculardır. Bu sunuculardan ihtiyaca göre disk alanı satın alıp kullanabiliyoruz.

Hosting konusunda çok çeşitli firmalarla çalışmış ve oldukça fazla deneyim sahibi birisi olarak hosting seçimi konusunda nelere dikkat etmek gerek bunlardan bahsedeceğim.

Hosting Seçimi Konusunda Nelere Dikkat etmek Gerekir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Yeni blog için hosting-seçimi-dikkat-et

Bu konuda iki ana kriter bulunmaktadır. Bunlardan ilki firma seçimi, ikincisi ise hosting özelliklerini içeren paketin seçimi. Her ikisi için de biraz açıklama yapalım.

Firma Seçimi Nasıl Olmalı?

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • Firma kesinlikle kurumsal bir firma olmalı.
 • Yer sağlayıcı belgesi olmalı
 • Firma hakkında yapılan olumlu olumsuz yorumlar.
 • Ücret iadesi
 • Teknik Destek 7/24
 • Referanslar

[/su_list]

Hosting Paketi Seçimi Nasıl Olmalı?

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • Linux İşlem Sistemi
 • En az %25 Cpu kullanım izni
 • En az 3-5 gb web alanı
 • Trafik sınırsız
 • Hosting Lokasyonu ( Türkçe blog açacaksanız Türkiye lokasyon tercih edin)

[/su_list]

Hosting konusunda firmalar oldukça çeşitli paketler sunmaktadır. Bu paketlerden bütçenize uygun olanı bahsettiğim kriterler içerisinde seçmeniz sizin için avantajlı olacaktır.

Tekrar belirtmem gerekiyor ki firma seçimi ve teknik destek çok çok önemlidir. Günümüz de reseller hesabı alan herkes hosting firması açtığı için, bilgisi olsun olmasın herkes bu sektöre girmeye çalışıyor.

Benim şuan kullandığım Plus Datacenter firmasını tercih edebilirsiniz. Oldukça güvenilir, hesaplı, hızlı ve mükemmel bir teknik destek sunuyor.

Domain seçimini yapıp, hosting satın aldıktan sonra artık blog altyapımızı kurabiliriz. Bunun için WordPress tercih etmeniz size avantaj sağlayacaktır.

WordPress Kurulumu

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Yeni blog için wordpress kurulumu

WordPress kurulum ve kullanımı oldukça basit olan ücretsiz ve çok güçlü bir içerik yönetim sistemidir. Bu yüzden yeni blog altyapısı olarak WordPress kullanacağız. WordPress kurulumu konusunda hiç zorlanmayacağınız bir görsel anlatım hazırladım. Cpanel üzerinden tek tıkla wordpress kurulumu konusunda diler resimli anlatım dilerseniz videolu anlatım ile çok basit bir şekilde kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress kurulumundan sonra yapmanız gereken birkaç basit adım var. Bu adımları WordPress kurulumundan sonra yapılacak 6 ayar konusunda bulabilirsiniz.

Eğer ilk defa wordpress kullanacaksanız wordpress admin panelinde yer alan menülerin ve işlevlerinin neler olduğunu WordPress Yönetici Paneli kılavuzu konusunda bulabilirsiniz.

WordPress Kurulumundan sonra Yüklenecek Eklentiler

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Yeni blog için wordress olmazsa olmaz

WordPress kurulumunu tamamladıktan sonra yüklememiz gereken bazı eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentiler Seo, spam ve diğer konularda bize gerekli olacaktır.

WordPress’te nasıl eklenti yükleneceğini öğrenmek için WordPress’te eklenti nasıl yüklenir? konusuna bakabilirsiniz.

Sitenizin tüm ihtiyaçları için gerekli olan eklentilerin çok detaylı bir listesini daha önce hazırlamış olduğum WordPress olmazsa olmaz 2016 eklentileri kılavuzunda bulabilirsiniz.

İlk Yazımızı Yazalım

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Domain,hosting,kurulum ve eklenti derken herşeyi bitirdik ve geldik içeriğimizi oluşturmaya. İlk içeriğimizin heyecanı ile birlikte nasıl bir içerik yazacağımıza karar verdik fakat içeriği nasıl yazacağımızı bilmiyoruz. bu konuda da elbette çözümümüz var.

Yeni blog için seo uyumlu makale

İçeriklerimizin kullanıcılara ulaşması ve arama motorlarında iyi sıralamalar elde etmesi için mutlaka Seo uyumlu olarak yazmalıyız. Bunun için Seo uyumlu makale nasıl yazılır teknikleri nelerdir? konusu size yeterli olacaktır.

Yeni blog oluşturma işlemini tamamladık, eklentilerini yükledik ve ilk yazımızı yazdık. Artık düzenli olarak içeriklerimizi oluşturarak bloğumuzu geliştirebiliriz.

Bloğunuzun Seo konusunda ilerlemesi için Seo kategorisinde yer alan makaleleri inceleyebilirsiniz.

Her türlü soru yada istekleriniz için yorum formunu kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz