Misafir Yazarlık nedir? Nasıl Yapılır? Yararları Nelerdir?

4
179

Misafir yazarlık size kısa sürede oldukça etkili dönüşler sağlayacaktır. Fakat sadece yazmış olmak için makale yazmayın. Makaleniz ne derece kaliteli olursa, o kadar paylaşılır ve doğal bir backlink ağı, trafik kaynağı oluşturur.

Misafir Yazarlık Nedir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]
misafir yazarlık nedirMisafir yazarlık gerek web sitenizin tanıtılması gerekse backlink almanız için oldukça etkili kalıcı ve profesyonel bir yazarlık türüdür. Kendi yazmış olduğunuz kaliteli içerikleri, kendi sektörünüzle alakalı bloglarda hedefinize uygun olarak yayınlamaktır.Eğer sadriercan.com üzerinde makalelerinizi yayınlamak isterseniz misafir yazar formunu kullanabilirsiniz.

Misafir yazarlık size ne gibi fayda sağlar?

Trafiği ve okuyucu kitlesi yüksek olan bloglarda yayınladığınız makaleler geniş kullanıcı kitlelerine ulaşacağı için gerek okuyucuların kendi web sitelerinde, gerekse sosyal medya üzerinde paylaşımlar alarak size backlink, hit ve kendi sektörünüzde tanınma imkanı sağlayacaktır.

Yabancı sitelerde bu durum oldukça yaygındır. Çünkü en etkili ve kalıcı hit,backlink ve tanıtım kaynağıdır.

Misafir Yazarlık Hedefleri nelerdir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]
misafir yazarlık hedefleri nelerdirBaşlamadan önce niçin misafir yazarlık yapmak istediğinizi ve amacınızı net bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Bu hedef kısa sürede sizi başarıya götürecek ve zaman tasarrufu sağlayacaktır. Temel olarak 3 ana hedef bulunmaktadır.

Hedefler Nelerdir?
 1. Sektörde konusunda uzman olan bir kişi olarak bilinmek ve tanınmak için
 2. Web sitenize trafik sağlamak için
 3. Web sitenize backlink sağlamak için

Doğru içeriğe sahip bloglarda misafir yazarlık yaparak aslında bu 3 hedefi de gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ilk iki madde için kendinize hedef koymuşsanız, kaliteli ve yüksek potansiyele sahip okuyucu kitlesi olan bloglar bulmak zorundasınız.

Ne kadar fazla kişiye ulaşırsanız o kadar fazla trafik elde etme şansınız bulunmaktadır. Eğer sadece backlink için misafir yazarlık yapmayı düşünüyorsanız mutlaka Domain Authority değeri yüksek olan bloglar bulmalısınız.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle misafir yazarlık fırsatları sunan blogları bulmakla işe koyulabiliriz. Misafir yazarlık yapacağımız blog ararken dikkat edeceğimiz bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kiterlere göz atalım.

Hangi Kriterlere Dikkat Etmeliyiz?

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • Misafir yazarlık yapacağımız blog kesinlikle sektörümüzle alakalı içeriğe sahip olmalı.
 • Bloğun okuyucu kitlesi sektörünüze ilgi duyan bir kitle olmalı
 • Bloğun içerikleri sosyal medyada paylaşım ve yorum alan türde olmalı.
 • Bloğun sahibi de sosyal medyada aktif olmalı böylece blog içeriklerini kendisi de sosyal medyada paylaşabilir.

[/su_list]

Basit bir örnekle açıklamak gerekirse, farzedin ki tohum satıyorsunuz ve yazarlık yapacağınız blog bahçe işleriyle ilgili olmalı ve okuyucu kitlesi de bu sektörde olmalı.

Yazmak İstediğimiz Blogları Nasıl Bulacağız?

Peki bu tarz blogları nasıl bulacağız. Elbette bu konuda her zaman olduğu gibi Google bize yardımcı oluyor. İstediğimiz sektöre ait blogları bulmak için bazı arama parametreleri kullanacağız.

Google arama kutusuna aşağıdaki arama parametrelerinden herhangi birini yazarak çıkan sonuçlardan misafir yazarlık kabul eden bloglara ulaşabiliriz.

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • keyword “misafir yazar”
 • keyword “misafir yazarlık”
 • keyword “yazan misafir yazar”
 • keyword “misafir yazarlık kabul ediyor”
 • keyword “misafir yazarlık şartları”
 • keyword “misafir yazar olmak ister misiniz?”

[/su_list]

En iyi misafir yazar makalesi nasıl gönderilir?

Burada en çok ikilemde kalınan konu, elinizdeki kaliteli bir makalenin kendi bloğunuzda mı yoksa misafir yazar olarak başka bir blog üzerinde paylaşılması mı gerektiğidir. Aslında bunun tek kriteri, yazıyı göndereceğiniz bloğun kalitesi.

Basit bir denklem kurabilirsiniz. Kendi bloğunuzda yazının alacağı hit ve getirisi ile, farklı bir blog üzerindeki hiti ve getirisini ortalama olarak hesap edebilirsiniz.

Yazıyı göndereceğiniz blog yazılarına göz atın. Eğer 900 kelimeden fazla ve bol görselli ise mutlaka faydalı geri dönüşleri olacaktır. Çünkü uzun ve görsel içeren makaleler oldukça fazla paylaşım ve okunma almaktadır.

Blog Yazısını Gönderirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • Mutlaka bloğun diğer yazılarına benzer düzende bir içerik oluşturun.
 • Kelime sayısı olarak benzer yada daha fazla olabilir.
 • Görsellerden mutlaka yararlanın
 • İçerisine onlarca link eklemeyin. Sadece makale için gerekli olan bağlantıları ekleyin.
 • Makale sonunda okuyucuların yorum yapmasını sağlamak için makaleyi soru cümleleriyle bitirmeye çalışın.

[/su_list]

Unutmayın başka bloglarda yapacağınız kaliteli paylaşımlar size mutlaka backlink ve hit olarak geri dönecektir. Ülkemizde çok yaygın olmasa da zamanla bu faydalı uygulamanın yaygınlaşacağını düşünüyorum. Konuyla ilgili sorularınız varsa yorum kısmından iletebilirsiniz.

4 Yorumlar

 1. Merhaba Sadri Bey,

  bloğumda misafir yazarlar için bir bölüm açmak istediğimden son birkaç zamandır bu konu hakkında bilgi topluyordum. Paylaştığınız bilgileri uygulamaya çalışacağım. Takibe alıyorum. Teşekkürler.

 2. Bu yazı misafir yazarlık nedir konusunda güzel, açıklayıcı bir rehber olmuş. Bugün kitlesini büyütmek isteyen her kurum, kuruluş, katılımcılığa önem vermek zorundadır. Ancak bu şekilde kendi kendini besleyen ve arz-talep dengesini doğal bir şekilde kuran yazar-okuyucu kitlesi oluşur. biz de kendi şehircilik portalımızda bu sistemi kurmak istiyoruz.

  Sizin makale gönder sayfanızı çok beğendik. WordPress tabanlı sitemize bu sistemi nasıl entegre edebiliriz ? misafir yazarlık sistemi nasıl kurulur ? misafir yazarlık sayfası nasıl oluşturulur ? misafir yazarlık formu nasıl oluşturulur ? gibi sorularımıza cevap veren bir yazı yayımlar mısınız ?

  Kişisel Blogunuzu Takipteyiz.
  İyi Çalışmalar 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz