Kaliteli makale yazmanızı sağlayacak 7 etkili ipucu

5
115
Kaliteli makale nasıl yazılır

Kaliteli makale nasıl yazarım diye düşünüyor musunuz? Kaliteli ve iyi makale yazmak size belki sabit bir okuyucu kitlesi kazandırmayacaktır. Fakat bloğunuzun otoritesini oldukça yükseltecek ve zamanla popülaritesini artıracaktır.

Okuyucuların çoğu, aradıklarına ilişkin bilgilerin olduğu web sitelerine girdiklerinde eğer yeterli bir içerik ile karşılaşmaz hemen sayfayı kapatır yada o siteyi terk ederler. Fakat kaliteli ve doyurucu içerikler okuyucu için sadece ilgili sayfayı değil, diğer sayfaların da merak edilerek okunmasını sağlar. İşte bu yüzden kalite size zamanla markalaşma ve popülariteyi de getirmektedir. Bununla birlikte sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde uzun süre kalmasını sağlayarak Domain Otoritesini de artırmaktadır.

Eğer sıfırdan bir blog açacaksanız, kaliteli makale yazmak konusunda kendinizi geliştirmeli ve mümkün olduğu kadar makale yazmalısınız. Ayrıca yeni blog açmak için ipuçlarını da inceleyebilirsiniz.

Bloğunuzu dolduran 10 sıradan makale yerine uzun ve etkili 2 makale çok çok daha etkilidir. Hem okuyucu açısından, hem de arama motorlarının içeriğinize biçeceği değer açısından.

Kaliteli makale yazmanın püf noktaları

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Aslında bu konu oldukça geniştir. Herkes kendisine göre bir neden oluşturabilir çünkü herkesin yazım tekniği kendine özgüdür. Fakat ben en fazla üzerinde durulması gereken 5 noktadan bahsedeceğim.

Gerçekleri Yansıtan Makaleler Yazın

Hangi konuda makale yazarsanız yazın mutlaka gerçeği yansıtan makaleler olmalı. Birçok internet sitesinde sırf spam yaparak ziyaretçi çekmek adına yazılmış onlarca,yüzlerce yalan yanlış makale görüyorum. Öyle ki gerçeklik ile hiçbir ilgisi olmayan bu makalelerin barındırıldığı bu web siteleri nihayet Google tarafından birer birer cezalandırılıyor ve arama sonuçlarından kaldırılıyorlar.

Yazdığınız gerçek makaleler size her zaman hem arama motorları açısından hem de ziyaretçi oranı açısından çok büyük avantaj sağlayacaktır.

Konuya Uygun Makale Yazın

Diyeceksiniz ki elbette makalenin içeriği başlığını tamamlayacak. Malesef her zaman öyle yapılmıyor. Birçok web sitesinde başlık ile içeriğin birbirini tutmadığını defalarca gördüm.Üst maddedeki gibi sırf kullanıcıyı siteye çekmek için yazılmış sahte başlıklar altında hiçbir bilgi içermeyen makale içeriği yer alıyor. Asla ve asla bunu yapmayın.

Başlığınız çarpıcı yada ilginç olabilir. Kaldı ki böyle yapmak doğru bir seo işlemidir. Fakat başlıkta vaad ettiğiniz olayı içeriğinizde yansıtamazsanız büyük sorun yaşamanız kaçınılmaz. Çünkü başlık ve içeriğiniz birbirini tamamlayıcı olmalıdır.

Yazım Kuralları Dikkat Edin

İmla kuralları, anlatmak istediğiniz kurguyu okuyucularınıza anlatma konusunda elinizdeki en büyük silahtır. Benim ortaokul yıllarında Türkçe öğretmenimi bu konuda verdiği bir örnek vardı. Muhtemelen siz de duymuşsunuzdur. Hala imla kuralı dendiğinde direkt aklıma gelen cümledir. Ve bir imla hatasının cümle anlamını nasıl değiştirdiğini çok net anlatır.

Aşağıdaki cümledeki virgül kullanımına dikkat edin.

  • Oku, baban gibi işsiz olma
  • Oku baban gibi, işsiz olma

Ne kadar güzel bir örnek değil mi:) Gördüğünüz gibi bir imla hatası yada kullanım farklılığı tüm anlamı değiştirebiliyor. Bu yüzden makalelerinizi mümkün olduğu kadar sade, açık bir dil ile anlatım tekniğini kullanarak yazın.

İçeriğinizi İyi Oluşturun

İçeriklerinizi oluştururken tekrarlayan cümlelerden kaçının. Okuyucunun sıkılacağı ve aradığı bilgiyi bulmacaya çeviren anlatım tarzını asla kullanmayın. Yazdığınız makaleler için genelde 300 kelimeden az olmasın diye bir şehir efsanesi olduğunu belki duymuşsunuzdur. Ama bu adı üstünde şehir efsanesidir. Gerçek olan şey ise makaleniz ne kadar uzun ve doyurucu olursa o kadar kaliteli olacaktır. Bu da size hit ve popülarite olarak geri dönecektir. Uzunluk konusunda bilinen ve kanıtlanmış olan şey ise 1000-1500 kelime arası makalelerin, kısa makalelerden daha fazla trafik aldığıdır.

İçeriğinizde mutlaka h1-h2-h3 gibi başlık etiketleri kullanın. Başlık etiketlerinin kullanımı seo açısından oldukça önemli olmakla birlikte başlıkların hiyerarşik yapısı okuyucular için bir kılavuz niteliğindedir.

Örnekler Verin

Makalenizde örnekler vererek anlatım yapmak makalenizi ve anlatmak istediğiniz olguyu destekler ve güven sağlar. Bu konuda en iyi örnek olarak ürün inceleme sitelerini gösterebilirim. Birebir ürün incelemesi yapıp, bunu videolu anlatım olarak yayınlayan web sitelerinin ürünleri karşılaştırarak örneklendirmesi oldukça yararlıdır.

Makalelerinizde farklı kaynaklardan yararlanmışsanız mutlaka bu kaynakları makalenizin sonunda belirtin. Çoğu yazar bunu yapmaz. Çünkü bu sanki bir yetersizlik göstergesiymiş gibi algılanacağını düşünür. Aslında durum tam tersidir. Wikipedia bu konudaki en iyi örnektir. Hiç çekinmeden makale sonuna kaynaklarınızı belirtin. Böylece alıntı yaptığınız kaynak tarafından da taktir edilir hatta backlink alabilirsiniz.

Resimler Kullanın

Makalelerinizde konuyla ilgili farklı ve çarpıcı resim kullanmak okuyucu için etkileşim yaratır. Hatta makale ile ilgili video eklemek çok daha etkilidir. Çünkü hem görsel hem de yazılı anlatım mükemmel bir öğretim tekniğidir. Bu yüzdendir ki görseller için Seo teknikleri uygulanarak ziyaretçi gelmesi sağlanır. Makalelerinizde kullanabileceğiniz birbirinden güzel resimler oluşturabileceğiniz ücretsiz araçlar bulunmaktadır.

Yaratıcı Olun

Yaratıcı içerikler oluşturmak kaliteli makale yazmak kadar önemlidir. Hem kaliteli hem de yaratıcı makale olursa tadından yenmez. Beyin fırtınası yaparak, yaratıcı fikirler bulabilir, hatta içeriklerinizi farklı şekillerde oluşturabilirsiniz. Farkettiyseniz son dönemlerde Infographic denilen tamamen grafiksel olarak makale anlatımı yapılan bir yöntem var. Bu yöntemin en güzel özelliği ise kaliteli görseller oluşturduğunuzda farklı farklı bloglarda oldukça fazla paylaşım alıyor ve doğal reklamınız yapılıyor:)

Makalelerinizi yazdıktan sonra yayınlamadan önce mutlaka seo uyumlu hale getirmek için gerekli seo tekniklerini uygulayın.

5 Yorumlar

  1. Merhabalar, aynen de dediğiniz noktada yer alan biriyim. Ben de bir kişisel blog açtım yaklaşık 3 ay önce… Konularım belki hit getirmiyor ama okuyanın keyif alacağı tada sahip yazılar yazmaya çalışıyorum. Eminim ki ilerleyen zamanlarda faydasını göreceğim.

  2. Tabi bu işler kolay işler değil ! Emek ister, zaman ister, sevgi ister. Zaten şuna
    inanıyorum ki bu işi sevmeyen kişiler bu işi başaramaz. Buradaki en etkili gücün sevgi ve bu işe ilgi duymak olduğu kanaatindeyim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz