Broken link checker wordpress eklentisi nasıl kullanılır

2
45
broken link checker wordpress eklentisi

Broken link checker wordpress eklentisi, sizi kırık yada yanlış adreslere yönlenmiş olan linklerden kurtarır. Zamanınızı harcamadan kolayca kırık linkleri temizleme yada güncelleme yapmanızı sağlar.

Büyük çaplı içeriğe sahip bir wordpress siteniz var ise tüm linkleri tek tek kontrol etmeniz mümkün değildir. Linklerin çalışıp çalışmadığını bilmek önemlidir çünkü, kırık yada çalışmayan linkler ziyaretçi kaybına neden olmaktadır.

Zaman zaman sitenize bakım yapıyorsanız, içeriklerinizi kontrol ediyorsanız anlatacağım eklenti işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Broken link checker wordpress eklentisi yazılarınızdaki linkleri kontrol ederek, yönlendirmelerinin doğru olup olmadığını denetler ve size rapor halinde sunarak kolayca çözümlemenize olanak sağlar.

Kırık link Ne Demektir?

Kırık link dediğimiz olgu, varolan linklerin çalışmayarak 404 sayfasına yönlenmesidir. Yani kısaca bozuk ve geçersiz linklere kırık link diyoruz.

Örneğin önceleri yazdığınız bir makalenizde bir websitesine link verdiniz. Fakat link verdiğiniz websitesi kapandı ve siz bunu bilmiyorsunuz. İşte bu noktada broken link checker wordpress eklentisi devreye giriyor linki kontrol ediyor ve size durumu bildiriyor. Seo açısından da kırık linkler olumsuz algı yaratmaktadır.

Kırık Linklerinizi Düzeltebileceğiniz Bir WordPress Eklentisi

Broken link checker wordpress eklentisi ücretsiz bir eklenti olup oldukça faydalıdır. Eklenti sadece linklerin çalışıp çalışmadığını değil, yönlendirme olup olmadığını da kontrol etmektedir.

Sadece yazılarınızı değil, sitenizde var olan tüm linklerin kontrolünü sağlayarak size detaylı bir rapor sunar.

Broken Link Checker WordPress Eklentisi Nasıl Kullanılır?

  • Öncelikle eklentiyi buradan indirip kurulumunu yapıyoruz.
  • eklentiyi aktifledikten sonra Araçlar > Broken Links kısmına tıklıyoruz.

Eklentinin kırık yada yönlendirilmiş linkleri taraması biraz zaman alabilir. Tarama ile ilgili takibi wordpress admin anasayfasından görebilirsiniz. Kırık yada yönlendirilmiş linkler aşağıdaki gibi görünecektir;

broken link checker wordpress eklentisi

Kırık linklerin durumu hakkında kırmızı kısımlarda bilgi vermektedir. Bulunamadı, zaman aşımı yada internal server error gibi. Bu hata bilgisi ile linki tamamen kaldırabilir yada güncelleyip düzeltebilirsiniz. Benim tavsiyem linki kaldırmak yerine güncellemekten yana olacaktır. Tabiki sitenizde çok fazla link var ise bu size oldukça zaman kaybettirebilir.

Ekranın sağ üst köşesinde yer alan Settings kısmından eklentiye ait birçok ayara ulaşmak mümkün. “Look for links in” kısmından yorumlardaki linkleri kontrol edebilirsiniz. Ayrıca General sekmesinde yer alan “Stop search engines from following broken links” kısmını seçtiğinizde arama motorlarına ait botların kırık linkleri indekslemesini engellemiş olursunuz.

arama-botları-engelle

Advanced sekmesinden Server Load Limit ekleyerek sunucu yükünü ayarlayabilirsiniz.

Kırık Linkler Bulundu.Peki Şimdi?

Yorumlardaki tüm linkleri iptal edebilirsiniz. Bunun için menüden Unlink seçmeniz yeterli olacaktır. Yorumlardaki linklerden ziyade, yazılarınızın içeriğindeki linkleri güncelleyerek düzeltmeniz yararınıza olacaktır.

Eklentinin en güzel özelliği ise, daha önce eklediğiniz bir link zamanla başka bir adrese yönlenmiş olsa bile Fix Redirects seçtiğinizde linkin yönlendiği yeni adres ile değiştirilerek otomatik olarak güncellenecektir. Böylece herhangi bir zaman kaybınız olmayacaktır.

broken link checker yönlendirme

Bilgilendirme : Eklenti database içerisinde birçok tablo oluşturmaktadır. Bu yüzden database boyutu azda olsa artacaktır. Bu yüzden eklentiyi kullandıktan sonra etkisizleştirerek  Wp-Db manager eklentisi ile database içerisindeki eklentiye ait tabloları kolayca kaldırabilirsiniz. Eklentinin oluşturduğu tablo isimleri şöyledir: _blc_filters, _blc_instances, _blc_links, _blc_synch

2 Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz