Google Disawow aracı nasıl kullanılır?

1
66

Google disawow aracı sitenize gelen zararlı backlinklerin engellenmesi için kullanılan bir araçtır.  Seo konusunda en önemli kriterlerden olan backlink, doğru şekilde ve doğru sitelerden alınmadığında sitenize büyük zararlar verebilmektedir. Spam yada Google tarafından ceza almış bir web sitesinden bilginiz dahilinde yada bilginiz dışında sitenize verilmiş olan bir backlink sitenizin de ceza almasına sebep olabilmektedir.google-disawow

Öyle ki son zamanlarda özellikle galeri sistemi şeklinde sadece resim içeriklerinden oluşan siteler ciddi cezalar almaya başladı. Bunun en büyük nedenlerinden biri kopya içerik olarak birçok sitede belkide yüzlerce sitede aynı resmin yada içeriğin kullanılması.

Backlink alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda Backlink nedir? ücretsiz backlink almanın yolları nelerdir? konulu makaleye göz atabilirsiniz.

Backlink almak sadece sizin bilginiz dahilinde gelişmiyor. Kötü niyetli kişiler yada sitenizin ceza almasını isteyen kişiler, üstte bahsettiğim cezalı sitelerden sizin sitenize link vererek ( yorum backlink yada profil backlink gibi ) sitenizin ceza alması için backlink oluşturabilirler.

Disawow nedir?

Disawow kelime anlamı olarak reddetmek anlamına gelmektedir. Sitenizin backlink analizlerini yaptığınızda karşılaştığınız kötü backlinkler için Google Disawow aracını kullanabiliyoruz. Bu araç sayesinde istenmeyen kötü backlinkler için bir liste oluşturup değerlendirme isteğinde bulunarak kötü backlinklerden kurtulabiliyoruz. Aynı zamanda bu makalemde google disawow aracı nasıl kullanıır bundan da bahsedeceğim.

Google Disawow Aracı ile kötü backlinkleri temizleyin

Öncelikle web sitenizin backlinklerini tespit etmeniz gerekiyor ki bunun için isterseniz Semrush yada Ahrefs gibi özel yazılımlarda kullanabilirsiniz.

Ben ücretsiz olan ve Google Webmaster Tools içerisinde yer alan Site linkleri kısmı ile anlatım yapacağım.

Zararlı Backlinkleri Tespit Etmek

Google Webmaster Tools aracına giriş yapıyoruz. Sol bölümde yer alan Arama Trafiği menüsü altından Sitenize Bağlantılar sekmesine tıklıyoruz. Sağ tarafta gördüğünüz gibi web sitenize gelen bağlantıların bazıları gözüküyor. Tüm bağlantıları görmek için Diğer linkine tıklıyoruz.

google disawow aracı

Gelen ekranda tüm backlinklerinizi görebilirsiniz. Fakat bu araç size sadece backlink veren sitenin Ana domain ismini gösterdiğinden tam manasıyla detaylı olarak, sayfanın yada domainin DA ve PA değerlerini, hangi sayfadan size link çıkışı olduğunu göstermiyor. Fakat ücretli olan yazılımlarda daha detaylı bir analiz almak mümkün.

Üst kısımdan Bu Tabloyu indirin butonuna tıklayarak listeyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Zararlı Backlinkler İçin Liste Oluşturmak

Zararlı backlinkleri tespit ettikten sonra bunları bir liste haline getirmemiz gerekiyor. Bir metin editörüyle bir txt dosyası oluşturuyoruz ve aşağıdaki gibi kaldırılmasını istediğimiz linkleri belirterek kaydediyoruz.

#Google değerlendirme için göndereceğimiz liste içerisine aşağıdaki gibi açıklama yazabiliriz
#zararlısite.com sitesi sahibiyle iletişime geçtim linkleri kaldırmasını talep ettim fakat kaldırmadı
domain:zararlisite.com
#zararlisite2.com sitesi sahibi bazı linkleri kaldırdı fakat aşağıdaki linkleri unutmuş
http://www.zararlisite2.com/spamsayfa.html
http://www.zararlisite2.com/spamsayfa2.html
http://www.zararlisite2.com/spamsayfa3.html
#tüm domaine ait linkleri engelletmek istiyorsanız aşağıdaki gibi yazabilirsiniz.
domain:tumdomainiengelle.com

Eğer tüm domain için engelleme yapmak isterseniz  domain:siteadresi.com , sadece tek bir sayfa için engelleme yapmak isterseniz de http://www.zararlisite2.com/spamsayfa.html şeklinde belirtebilirsiniz. Yorum kısımları isteğe bağlıdır. Yorum yazmak zorunda değilsiniz.

NOT: Engellenmesini istediğiniz linkleri iki kez kontrol edin çünkü eğer yanlışlıkla yararlı bir backlink adresi eklemişseniz bu adres engellendiğinde tekrar düzeltilmesi çok zor olabilir.

Listeyi Google Disawow Aracı’na Eklemek

Oluşturduğumuz listeyi Google Disawow aracına eklemek için önce Disawow Aracı sayfasına gidiyoruz. Açılan sayfadan hangi web siteniz için link reddetme işlemi yapacaksanız ilgili sitenizi seçip Bağlantıları Reddetme linkine tıklayın.

google disawow aracı girişi

Bizi bir uyarı penceresi karşılıyor. Buradan da Bağlantıları Reddet tıklıyoruz.

google disawow aracı bağlantı reddet

Açılan pencere içerisinden Gözat butonuna tıklayarak, oluşturduğumuz linklerin listesine ait dosyayı seçiyoruz. Ardından Gönder butonuna tıklayarak dosyayı gönderiyoruz ve dosya gönderildikten sonra bitti butonuyla işlemi tamamlıyoruz.

google disawow aracı son

Google Disawow aracı kullanıldıktan sonra etkisini göstermesi yaklaşık 2-4 hafta arası sürebilmektedir. Bu yüzden bu süre zarfında tekrardan aynı dosya ile başvuruda bulunamayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz