WordPress yazılarınıza içindekiler tablosu nasıl eklenir?

26
62
Wordpress yazılarınıza içindekiler tablosu nasıl eklenir

WordPress yazılarınıza içindekiler tablosu ekleyerek, okuyucularınıza daha profesyonel bir görünüm kazandırabilir ve yazınızın daha kolay  okunmasını sağlayabilirsiniz.

İçindekiler tablosu kullanıcılara bir nevi yazınızın içerisinde harita görevi görmektedir. Seo açısından da oldukça faydalı olan bu uygulama web sitenize farklı bir görünüm ve kalite katacaktır.

İçindekiler Tablosu Nedir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Benim de hali hazırda kullandığım özellikle kılavuz makalelerimde görmüş olduğunuz tablo içerisinde listelenen makale içerisindeki başlıkların yer aldığı ve tıkladığınızda ilgili bölüme giden bir uygulamadır.

Wordpress yazılarınıza içindekiler tablosu

Canlı örnek olarak Kırık Link Tekniği Kılavuzu konusuna bakabilirsiniz. Diğer tüm kılavuz makalelerimde de bu örneği görebilirsiniz.

İçindekiler Tablosu Seo Açısından Nasıl Fayda Sağlar?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Başlık etiketlerinin seo açısından önemi ve kullanımı konusunda da bahsettiğim gibi, içeriğinizde kullandığınız başlık etiketleri çok çok önemlidir. Fakat bu başlık etiketlerinin belirli bir hiyerarşiye göre kullanılması gerekiyor. Dolayısıyla İçindekiler tablosu oluşturduğunuzda bu hiyerarşiyi otomatik olarak sağlamış oluyorsunuz.

Wordpress yazılarınıza içindekiler tablosu arama sonucu
Gördüğünüz gibi arama sonuçlarında da alt başlıklar olarak içindekiler tablosunun içeriği gözükmektedir. Oldukça önemli ve faydalı bir noktadır.

WordPress yazılarınıza içindekiler tablosu nasıl eklenir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

WordPress için içindekiler tablosu oluşturmak Table of Contents Plus (Ekte Türkçe Versiyonu mevcut) eklentisiyle oldukça kolay. Fakat birkaç ayar yapmak gerekiyor.

Table Of Contents Plus eklentisini sizler için Türkçe’ye çevirdim. Ekten indirip sitenize kurabilirsiniz. Kendi kullandığım ayarlar da aşağıdaki gibidir.

Eğer eklenti nasıl yükleniyor bilmiyorsanız WordPress’te eklenti nasıl yüklenir? konusu resimli ve videolu anlatım olarak size yardımcı olacaktır.

Table Of Contents Plus Ayarları

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Eklenti kurulumundan sonra Ayarlar Menüsü altından Toc+ alt menüsüne tıklıyoruz ve eklenti ayar sayfasını açıyoruz.

Alt resimdeki ayarlar benim şuan kullandığım ayarlardır. Dilerseniz bu şekilde de kullanabilirsiniz.

Ana Ayarlar

Wordpress yazılarınıza içindekiler tablosu table of contents plus ayarlar

Site Haritası Sekmesi Ayarları

Wordpress yazılarınıza içindekiler tablosu table of contents plus site haritası

Table Of Contents Eklentisi Kullanımı

İçindekiler tablosunu yazılarınıza eklemek için yazınızın içerisinde gösterilmesini istediğiniz kısma aşağıdaki kodu eklemeniz yeterlidir.


Eğer sitenizin daha profesyonel ve kullanıcı odaklı olmasını istiyorsanız bu eklentiyi kullanmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Aşağıdaki butondan eklentiyi indirebilirsiniz.

Table Of Contents Eklentisi İndir

26 Yorumlar

  • Eklentiyi anlattığınız şekilde kolaylıkla kurdum. Link ekledim dilerseniz kaldırabilirsiniz. Başta listeyi kendimiz tek tek ekleyeceğiz sanmıştım. Bu kadar kolay olduğunu bilseydim daha önce yapardım.
   Yazılarınızı severek okuyorum. Takipteyim. Herşey için teşekkür ederim

 1. güzel bir eklenti . yorum ve bilgiler için teşekkürler. malesef türkçe eklentisi kurmak istemiyorum. orjinali ile yola devam etmek istiyorum

 2. Güzel eklenti işimi gördü anlatımınız için teşekkür ederim.
  Yalnız ”Table Of Contents Türkçe İndir” linki tekrar anasayfaya yönlendiriyor..

 3. Eklentide dediklerini yaptım ama bunu yazının içerisine nasıl ekleyeceğiz? Verdiğiniz kodu yazı içerisine ekleyince bir şey çıkmıyor? Bir de başlıkları nasıl belirliyor. Örnek gösterebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 4. yazınızın içerisinde başlık etiketlerini h1-2-3-4 kullandığınızda yazı editöründe de göstermek isteidğiniz yere [toc] kısakodunu eklediğinizde gösteirlecektir.

  Yazınızın içerisinde başlık etiketleri yok ise göstermez.

 5. WordPress Eklentiyi Kurdum- Ayarlardan TOC+ Ayarlarını Düzenledim. Makaleye [toc] kodu ekledim metin olarak yada kodsal olarak ikisindede olmadı ? başkada bir yol izlemedim

 6. Merhabalar hocam. Bir çok seo sayfası gezdim ama sizin sayfanız kadar faydalı bir site görmedim. Çalışmalarınızın devamını diler, güzel bilgileriniz için teşekkür ederim.

 7. Hocam merhabalar, güzel anlatımınız için teşekkür ederim. Eklenti bende orta kısımda durmuyor. Sola yapışık duruyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz?

 8. Merhaba, eklentiyi indirdim kurdum fakat > işaretinden bir türlü kurtulamadım. Ben bu işaretin çıkmasını istemiyorum. bu konuda yardımcı olur musunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz