Seo

Kırık Link Tekniği Kılavuzu : Nasıl Kaliteli Backlink Elde Edilir

kırık link tekniği

Kırık link tekniği, diğer adıyla Broken link Building ,yurtdışında oldukça popüler olmakla birlikte kalıcı backlink sağlayan ve en yararlı backlink sistemlerinden birisidir. Bu sistemi hala sitelerinin trafiğini artırmak için kullanan Seo Master diyebileceğimiz Neil Patel ve Brian Dean dahi kullanmaktadır.

Backink site dışı seo için olmazsa olmaz kriterlerden birisidir. Backlinkler sayesinde arama sonuçlarında görünürlüğünüzün artmasıyla birlikte web sitenizin trafiği de artacaktır.Fakat kaliteli backlink bulmak oldukça zordur. Daha önce hiç Kırık Link Tekniği’ni duymuş muydunuz?

Kırık link Tekniği Nedir?

Sistemin ismi sizi yanıltmasın. Özetle sistemin mantığı şöyle işliyor.  Siz istediğiniz bir kelimede arama yapıyorsunuz. İlgili kelimeye ait arama sonuçlarını analiz ediyorsunuz. Arama sonuçları içerisindeki çalışmayan sayfaları tespit edip, benzer bir içerik yazarak o sayfaya link veren kişilere mail gönderip sitesinde kırık link olduğunu ve aynı makalenin sizde var olduğunu ve linki değiştirmesini rica ediyorsunuz. Ve ta-da:) büyük oranda kabul gören bu talepler ile çok sağlam bir backlink elde ediyorsunuz.

Özet olarak sistemi anlattığımıza göre artık detaylandırabiliriz.

Hedef Sayfaları Bulmak

Sitemize backlink sağlamak için birden fazla adres bulmamız gerekiyor.Dolayısıyla kaliteli linkler bulmamız gerekiyor. Bu işlem biraz zamanınızı alabilir.

Hedef Sayfa Bulmak İçin 3 Yöntem Bulunmaktadır.

 • Anahtar Kelime Tabanlı : Aynı anahtar kelimeye sahip sayfalar için arama yapabilirsiniz.
 • Domain Tabanlı : Tüm kırık linkler için tek bir domaini taramak.
 • Tek URL Tabanlı : Tek bir url için tarama yapabilirsiniz.

Benim size önerim ilk seçenek olacaktır. Böylece istediğiniz kelime üzerine yoğunlaşarak tarama yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araması Yapmak

Konuyu tam açıklayabilmek adına örnekler ile ilerleyeceğim. Google arama kutusuna aramak istediğimiz anahtar kelimemizi yazarak işleme devam edelim.

Örneğin: “wordpress nasıl kurulur” kelimesini aratalım.

Kırık Link Tekniği kırık linkleri aramak

Gördüğünüz gibi 439.000 sonuç bulundu. Tek tek hepsini zaten incelememiz mümkün değil. Bize gerekli olan en fazla ilk 50 sayfalık arama sonucu.

Arama sonuçlarında yer alan adresleri tek tek kopyalamak oldukça uzun vakit almaktadır. Dolayısıyla bu iş için ya scrapebox tarzı yazılımlar kullanacaksınız yada aşağıda anlatacağım diğer yöntemi kullanacaksınız.

Arama Sonuçlarındaki Adresleri Toplu Olarak Kaydetme

Bu işlem için Google Chrome tarayıcısına bir plugin yükleyeceğiz. LinkClump eklentisini yükleyip aktifleştiriyoruz. Toolbarda Y şeklinde bir simge belirecek. Bu simgeye tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi pencere açılıyor.

Kırık Link Tekniği linkclump kullanmak

Options butonuna tıklayarak ayar penceresine geçiyoruz.Ayar penceresinde Add Action butonuna tıklıyoruz.

Kırık Link Tekniği linkclump ayarları

Açılan ekrandan Mouse Button kısmından orta tuş yani Middle seçelim. Action kısmından Copy to Clipboard seçelim. Copy format kısmındanda URLs only seçip Save butonuna tıklayalım.

Kırık Link Tekniği linkclump mouse ayarları

Şimdi Google arama sonuçları ekranına geri dönelim. Kelimemizi arattığımızda karşımıza arama sonuçları gelmişti. Mouse orta tuşuna basılı tutarak arama sonuçlarını seçin. Her bir linkin kare içine alındığını göreceksiniz. Linkleri seçip bıraktığınızda otomatik olarak Clipboard içerisine linkler kopyalanmış olacak.

Şimdi yeni bir metin belgesi oluşturup Ctrl + V tuş kombinasyonu ile linkleri yapıştıralım. Eğer youtube vb linkler var ise bunları silelim.

Kırık Link Tekniği bulunan linkler

Bu şekilde dilediğiniz sayfa kadar link oluşturabilirsiniz. Linklerimizi topladığımıza göre artık, elimizdeki linkleri analiz etmemiz gerekiyor.

Kırık Linkler İçin Toplu Analiz Nasıl Yapılır?

Topladığım linkler içerisinde kırık olanlar var mı bunları kontrol edeceğiz. Bunun için Xenu Link Sleuth aracını bilgisayarımıza indiriyoruz ve kurulumunu yapıyoruz. Daha sonra programı açıp Options > Preferences tıklıyoruz. Maximum Level kısmını 0 yapıyoruz.

Kırık Link Tekniği program ayarları

Şimdi File menüsüne tıklıyoruz. Bu menü altında Check URL ve Check URL List seçeneklerini görebilirsiniz. Toplu kontrol işlemi için Check URL List seçeneğine tıklıyoruz ve az önce içerisine linkleri eklediğimiz metin belgesini seçip yüklüyoruz.

Kırık Link Tekniği programı link kontrolü

Tarama sonunda Yeşil renkli sonuçlar sağlam, kırmızı renkli sonuçlar ise kırık linkleri verecektir.

Domain Bazlı Tarama Yada URL Bazlı Tarama Nasıl Yapılır?

Eğer herhangi bir domain üzerindeki kırık linkleri bulmak isterseniz : yine aynı program üzerindeki ayarlar kısmından (options>preferences) Maximum level değerini artırın. Yani 999 yaptığınızda en derinine kadar domaini tarayacaktır.

Eğer tek bir URL üzerindeki kırık linkleri bulmak isterseniz : Google Chrome için Check My Links ve Domain Hunter eklentilerini kullanabilirsiniz. Alternatif olarak W3 Link Checker‘da kullanabilirsiniz.

Fakat benim önerim yine toplu olarak link arama işlemi olacaktır. Çünkü şansınız daha yüksektir.

Sonuçları Filtreleme

Birçok kırık link olan sayfa bulduğumuzu düşünelim. Şimdi sıra madenden altınları çıkartmaya geldi:) Buradaki önemli nokta ise sadece kaliteli olan linkleri kullanmaktır.

Kaliteli olan linkleri ayıklamak için ise;

Link Profili Kontrolü : İlgili sayfayı açarak kontrol edin. Daha önce sayfada spam yapılmışmı ne kadar yorum var gibi detaylara bakın.

Website Kontrolü : İlgili sayfaya ait tüm websitesini genel olarak bir kontrol edin. Seo uyumlu oluğ olmadığına, kullanıcı etkileşimlerine, sayfa düzen ve makalelerine, site genelindeki link sayısına bakın.

Domain Kontrolü : İlgili sayfaya ait domainin Domain Authority değerini kontrol edin. Domainin geçmişine bakın. Cezalı mı değil mi sorgulatın. Detaylı olarak analiz yapmak isterseniz Ahrefs kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem DA değeri en az 20 olsun.

Sosyal Paylaşım : sosyal medya üzerinde aktif olan bir web sitesi değerlidir. Gerek ziyaretçiler gerekse arama motorları tarafından güncelliğinden dolayı sürekli olarak ziyaret edilir.

Bu kriterlere göre elimizdeki linkleri filtrelemiş olduk. Şimdi sıra backlink elde etme aşamasına geldi.

Fakat bundan önce size şunu sormak istiyorum. Hangi içeriğiniz için backlink sağlamak istiyorsunuz, daha önce yazdığınız bir makale mi yoksa yeni yazacağınız bir makale mi?

Eğer cevabınız daha önce yazdığınız bir makale için ise o zaman alt kısımdaki anlatımı atlayıp diğer adıma geçebilirsiniz.

Yeni Yazılacak Bir Makale İçin İçerik Oluşturma

Diyelim iyi bir anahtar kelime için tarama yaptınız ve güzel kaynaklar buldunuz.Eğer makale yazmaya üşeniyorsanız, konuyla ilgili makale yazacak birisini de bulabilirsiniz elbette. Fakat burada dikkat edilecek nokta şu; kırık linkin yer aldığı makale içerisinde, makaleyi yazan kişinin tam olarak neyi anlattığı ve hangi konuda link verdiğinin tespitidir.

Örneğin, WordPress nasıl kurulur makalesinde yazar başka bir siteye wordpress kurulumu resimli anlatım şeklinde link vermişse, sizinde buradan link almanız için mutlaka benzer içerikte bir makale oluşturmanız gerekmektedir. Umarım net anlatabilmişimdir.

Şimdi internetin zaman makinasına yani WayBack Machine gidelim. Elimizdeki kırık linki arama kısmına yapıştıralım ve aratalım. Sayfanın sağlam olduğu bir tarihe bakalım.

Kırık Link Tekniği zaman makinası

Bu tarihteki içeriğe benzer bir yeni içerik oluşturmaya çalışın. Böylece backlink isteyeceğiniz yazarın sayfasında anlattığı ve referans verdiği içerikle aynı olacağından kendi sayfasındaki linki düzeltme isteği ağır basacaktır. Çünkü kimse yazısında çalışmayan bir link istemez.

Backlink Talep Etme

Elimizde kaliteli bir liste oluştu. Sitemizde de oldukça kaliteli makaleler var. Şimdi sıra geldi bu makaleler için backlink alma kısmına.

İletişim Bilgilerini Bulma

Öncelikle sitesinde kırık link olan web sitesi sahibine ulaşmak gerekiyor. Bunun için domain who is sorgusu yapabilirsiniz. Tüm domain kayıtlarında mail adresi gözüküyor (gizlenmemişse). Bu mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Çoğu web sitesinde zaten iletişim formu bulunmakta. Bu formu kullanarakta iletişime geçebilirsiniz.

Mail İçeriğinde Neler Yazmalıyız?

İletişim bilgilerini bulduk. Sıra geldi mail göndererek durumu anlatmaya. Bunun için bazı kıstaslara dikkat etmemiz gerekiyor.

 • Kibar Olun
 • Cümleye ismiyle başlayın
 • İçeriği hakkında olumlu bir cümle ekleyin.
 • Yazım hatası yapmayın.

Kayıt tutun

Kimlere hangi tarihlerde mail gönderdiğinize dahil bir excel tablosu oluşturabilirsiniz. Böylece aynı kişilere birden fala mail göndermemiş olursunuz. Eğer spam gibi algılanırsa asla size inanmazlar. O yüzden tamamen samimi ve gerçekçi olun.

Kırık Link Tekniği email kayıtları

Sonsöz

Her zaman söylediğim gibi, içerik sizin en büyük silahınızdır. İçeriğinizin kalitesine güvendiğiniz sürece, siz istemeseniz bile diğer kişiler sizin yazılarınıza referans olacaklardır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar kaliteli ve insanlara faydalı içerikler üretmeye çalışın.

Kırık link tekniği ile de içeriklerinizi backlink sağlayarak ödüllendirmiş olursunuz.

7 Yorum

 • Eline sağlık çok güzel yazmış ve anlatmışsın, ancak benim kafama takılan nokta mail kısmı 🙂 yani kabul edileceği ne malum adamın bana link vereceğine nasıl inanabilirim yada gerçekten verir mi ?.
  Ama denemeden göremeyiz tabi.

 • Şöyle düşünmek lazım ben eğer uzun uğraşlar sonucu bir makale yazmışsam ve bu makale içerisinde farklı bir sitenin linkini verip zamanla o site çalışmaz hale gelmişse mutlaka o linki yenilerim. Yenilemek için kaynak aramaktansa, bana link teklifinde bulunan sitenin linkini eklemek daha kolay olacaktır:)

  • İlk denemelerim başarıız oldu 🙂 link istediğim eleman sanırım ücretli link çıkışı olarak algıladı ve cüzzi bir miktar karşılığında sitenizin linkini yazı içinde verebilirim dedi, galiba yazıyı yeniden yazacak keşke söylemeseydim diye düşünmüyor değilim 🙂

 • Merak etme dostum eninde sonunda bu işi ticarete dökmeyen insanları düşünen bir şeyler paylaşmayı ve öğretmeyi isteyen birileri çıkacaktır:) Pes etmek yok:)

 • Merhaba bunu şu şekilde yapabilir miyiz? Mesela istediğim kelimede benden önde olan bir web sitesi bir yerden backlink almış. Bende o şekilde bir makale yazdım ve o web siteye link çıkışı sağladım haber vermeden. Bu benim siteye bir fayda sağlar mı?

 • Sanırım demek istediğiniz, rakibinizin link aldığı içeriğin bir benzerini oluşturarak, link verdiği siteye kendi sitenizden link vermekten bahsediyorsunuz. Doğru mu anladım?
  Eğer öyleyse, rakip içeriğine benzer bir içerik hatta daha iyisini yazarak, bu içeriğinize farklı yerlerden backlink sağlayabilirsiniz. Bu şekilde daha etkili olur.

Yorum yapmak ister misin?

Pin It on Pinterest