Onpage seo nedir onpage seo teknikleri nelerdir?

11
69

Bir web sitesinin seo konusunda optimize edilebilmesini sağlayan iki temel faktör vardır. Onpage Seo ve Off page Seo olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu makalemde onpage seo nasıl yapılır? Hangi kriterlere dikkat etmek gerekir bunu açıklayacağım.

 • Onpage seo : Sitenizin içeriklerinden, sosyal medya desteğine kadar olan tüm aşamaları kapsamaktadır. Bunların içerisine başlık,anahtar kelime,kaliteli içerik gibi bazı etmenleri de ekleyebilirsiniz.
 • Offpage seo : Sitenizin tasarımı, hatasız kodlaması gibi temel faktörleri sıralayabiliriz. Offpage seo ile ilgili detaylı bilgileri Off-page seo teknikleri nelerdir? Nasıl uygulanır? konulu makalemde bulabilirsiniz.

Onpage Seo nedir? Neden ihtiyaç duyuyoruz?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Daha kaliteli ve arama motoru dostu içerikler üreterek, sıralamalarda istediğimiz başarıyı elde etmek için diyebiliriz.

Seo optimizasyonu yapmak aslında belirli ve kanıtlanmış olan birtakım metodlara uyarak, içeriğinizi ve websitenizi buna göre uyarlamak demektir.

Google’da yükselmek sadece onpage seo ile ilgili değildir. Bununla birlikte domain otoritesi, backlink kalitesi ve sayısı, sosyal medya desteği gibi etmenlerde önemlidir.

bizim on page seo ile amacımız içeriğimizi akıllıca optimize etmek. Böylece arama motoru içeriğimizdeki anahtar kelimeyi kolayca anlayabilsin.

Aşağıda Search Metrics tarafından 2016 yılı için on page seo konusundaki önemli etmenlerin önem derecesine göre sıralanmış halini görebilirsiniz. Terimler ingilizce olsa da bu sadece size fikir vermesi amacıyla eklenmiştir.

Seo Faktörleri
Seo Faktörleri

Gördüğünüz gibi en önemli kriterler arama sonuçlarıyla tam uyumlu kelimeler ve site içerisinde birbiriyle doğru şekilde bağlanmış olan dahili linklerdir.

İpucu : İçeriklerinizde video kullanımı son derece önemlidir. İçeriğinizi zenginleştirmesinin yanında, kullanıcının sayfada uzun süre kalmasını sağlar.

On page seo tekniklerini ve nasıl kullanacağımıza dair ayrı başlıklar halinde değerlendirelim.

İçerik Başlığı

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

En önemli on page faktörüdür diyebiliriz. Başlıklar arama motorlarına ilk etapta makalenizin içeriği hakkında bilgi verir. Başlık kısmında anahtar kelimeyi kullandığımızdan emin olmalıyız ki bu çok önemlidir. Kesinlikle aynı kelimeyi tekrarlayarak kullanmayın ve başlık uzunluğunun boşluklarla beraber 65 karakteri geçmediğinden emin olun.

İçerik Url Yapısı

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Arama motoruna uygun bir link yapısı seo için olmazsa olmazlardandır. Anahtar kelimeniz link yapısında da geçmelidir. Dikkat etmeniz gereken nokta link yapısı içerisinde virgül,özel karakterler,parantezler gibi işaretleri kullanmamanızdır. Sadece harf ve 0-9 arası rakam kullanmak daha faydalı olacaktır.

Başlık Etiketleri

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Önemli noktaları, alt başlıkları h2,h3,h4 gibi başlık etiketleriyle vurgulamalısınız. Tekil yazı gösteriminde başlık mutlaka h1 etiketi ile vurgulanmalıdır. Bu yüzden h1 etiketini farklı bir sayfada yada gövde içerisinde kullanmayın. Ayrıca h2,h3,h4 gibi etiketleri de çok fazla kullanmaktan kaçının.

Anahtar Kelime Hassasiyeti

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Anahtar kelime hassasiyetini (kullanımını) %1.5 oranında tutmak gerekiyor. Ana anahtar kelimenizin içeriğinizin ilk paragrafında ve son paragrafında kullanmanız yararınıza olacaktır. Anahtar kelimenizi kalın,italik yada altı çizili olarak belirtebilirsiniz.

[su_note note_color=”#ededed”]İlgini Çekebilir : Yeni başlayanlar için anahtar kelime seçimi ve kullanımı[/su_note]

Meta Etiketler

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Her içeriğinize ayrı ayrı meta kelime ve meta açıklama eklemeniz gerekiyor. Yine bu kısımlarda da anahtar kelimenizi kullanmanız gerekiyor. Meta description içeriğinizin özeti niteliğinde olduğundan 160 karakteri geçmemeli ve de ilk satırında anahtar kelimeniz mutlaka kullanılmalıdır. Google dışındaki çoğu arama motoru halen meta keywords kullanmaktadır. Bunu kullanmak tercihinize bağlıdır. Fakat google için bir önemi yoktur bunu da belirtmiş olayım.

[su_note note_color=”#ededed”]İlgini Çekebilir : Meta Açıklama (description) Nedir? En iyi meta açıklama nasıl yazılır? [/su_note]

İçerikteki resimlerin optimizasyonu

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

İçeriğinizde kullandığınız resimlerin, alt ve title etiketlerinde anahtar kelimenizin kullanımı on page seo için önemlidir.

İpucu : Anahtar kelime içerikteki resmin uzantısı olarak kullanılmalıdır. Resmin alt yada title etiketi sadece anahtar kelimeden oluşmamalıdır. Örneğin : resim_bes_seo_optimizasyon gibi.

İçeriğinize eklediğiniz resimlerin büyük olması, sayfa hızını düşürür. Ve Google son dönemlerde sayfa hızına ciddi derece önem vermektedir. Bu yüzden küçük resimler tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

Kelime Sayısı

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Genele baktığınızda yazılan  içeriklerin büyük bir bölümü 200-500 kelime arasındadır. Her konu için belki uzun uzun yazamayabilirsiniz fakat içeriklerinizin geneline bakıldığında ortalama 700 kelime olması size artı puan kazandırır. Uzun, optimize edilmiş özgün ve kaliteli içerikler son derece önemlidir. Çünkü içeriğiniz ne kadar uzun olursa, anahtar kelime kullanımınız o derece artar ve her şeyden önemlisi sayfayı ziyaret eden kullanıcı uzunca bir süre sayfada kalması size avantaj sağlayacaktır.

İpucu : Uzun içerikler oluşturma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, başkalarının neler yazdıklarına göz atarak, birazda araştırma yaparak gerekli bilgiyi elde edebilirsiniz.

Şunu belirtmekte fayda var; Şu kadar kelime sınırı olmalı diye bir kural yoktur. Lakin yapılan çalışmalar gösteriyor ki, 700 kelime ve üzeri hem seo hemde kullanıcıyı sayfada uzun süre tutma açısından faydalıdır.

İçerikler arası link inşaası

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

WordPress kullanıyorsanız benzer konular, ilginizi çekebilecek konular gibi içerikleri gösteren eklentiler mevcut. Fakat burada bahsettiğimiz olay, içeriğimizin içerisinden farklı bir içeriğe link vermektir. Böylece kullanıcıyı diğer yazıyı da okumak için teşvik etmiş, bilgilendirmiş olacağımız gibi, arama motorlarına da bir nevi yol göstererek eklediğimiz linke de yönlendirmiş oluyoruz. Örnek olarak bu makale içerisindeki ilginizi çekebilir şeklindeki ara linkleri görebilirsiniz.

Harici sitelere link vermek

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

İçeriklerinizde, farklı bilgiler yada daha derin detayların sunulduğu güvenilir sitelere link vermek faydalıdır. Burada önemli olan ise güvenmediğiniz sitelere link verdiğinizde nofollow argümanı kullanmaktır. Bu argümanın anlamı link verdiğiniz siteye referans olmadığınızı göstermektir. Güvendiğiniz sitelere ise dofollow link verebilirsiniz.

İlgi çekici ve kaliteli içerikler yazmak

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Her şeyden önce içerikleriniz ilgi çekici ve doyurucu olmalıdır. Böylelikle anahtar kelimelerinizi daha verimli kullanabilir ve kullanıcıları sitenizde uzun süre tutabilirsiniz.Unutmayın kullanıcıların sitenizde kalma süresi Seo için önemli bir kriterdir.

OnPage Seo kontrol listesi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Makalemizin tamamına baktığımızda 2016 yılı için onpage seo kriterlerini şöyle listeleyebiliriz.

Anahtar Kelime Kullanımı

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı
 • URL yapısında anahtar kelime kullanımı
 • İlk paragrafta anahtar kelime kullanımı
 • Resim alt etiketlerinde anahtar kelime kullanımı
 • H2 ve H3 etiketlerinde anahtar kelime kullanımı
 • Anahtar kelimeleri ve önemli kelimeleri kalın yapmak
 • 1-2 önemli kelimeyi italik yapmak
 • Yüksek otoriteli sitelere içeriklerden link vermek
 • Benzer içeriklere makaleden link vermek
 • Url yapısındaki tüm geçersiz karakterleri temizlemek
 • İçeriklere video eklemek
 • İçerik uzunluğunu ortalama 700 karakterde tutmak
 • İçeriklere resim yüklemeden önce resimleri optimize edip, boyutlarını ayarlamak
 • Sayfa yüklenme hızı
 • LSI (long tail keywords = uzun kuyruklu anahtar kelimeler) kullanmak

[/su_list]
Diğer Faktörler

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • İçerik başlığı 65 karakterden kısa olmalı
 • Meta açıklamayı 150 karakterden kısa tutmak
 • İçeriklerin sonunda sosyal medya paylaşım butonları olmalı
 • İçeriklerin sonuna benzer makaleler eklemek

[/su_list]

Yapılmaması Gerekenler

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • İçerik sayfasında 1 taneden fazla H1 etiketi kullanmayın
 • H2 ve H3 etiketlerini tekrar tekrar kullanmayın
 • Anahtar kelime hassasiyetini %1.25 ten yukarıya çıkarmayın

[/su_list]
Odaklanmanız Gerekenler

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • İçerik başlığınızın en başında anahtar kelimenizi kullanın
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın
 • İçeriğiniz uzun olsun. Uzun içerik oluşturmaktan korkmayın
 • İçeriklerinizin sonunda kullanıcılarınızın görüşlerini isteyin

[/su_list]

11 Yorumlar

   • Çok teşekkür ederim Sadri Bey. Biraz acele olduğu için soruyu birkaç kişiye daha sormuştum ama sadece siz cevap verdiniz ve buda okurlarınıza verdiğiniz değeri gösteriyor. İyi çalışmalar diler cevabınız için tekrar çok teşekkür ederim.

 1. Merhabalar Sadri Bey,
  Daha önce yine yazmıştım ama birkaç sorum daha var, bilgilerinizi esirgemezseniz çok sevinirim. Bu temayı https://www.wpselected.com/gliu/ satın aldım fakat temanın ana sayfasında h1 kullanılmamış, logo eklediğim halde h1 yine çıkmıyor. Fakat temaya şu şekilde https://www.wpselected.com/gliu/?home_style=seo h1 eklenebiliyor, bu şekilde ise sitenin görüntüsü baya baya kötü duruyor. Şimdi sizden ricam ne yapmalıyım? ana sayfada h1 önemlimi? yoksa h1 olmadan devam mı edeyim?

   • Çok teşekkür ederim. Birkaç arama rekabeti büyük siteye baktım ve neredeyse ana sayfada h1 yarısında var yarısında yok. Bende h1 kullanmadan devam edeceğim. Cevabınız için çok teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz