Hangi konuda Youtube Kanalı Açmalıyım?

0
392
hangi youtube kanalını seçmeliyim

Hangi konuda Youtube Kanalı Açmalıyım şeklinde sizlerden gelen soruların sayısı artınca bu makaleyi hazırlayarak hem cevap vermek hem de bu konuda yeni olan arkadaşlarımıza yardımcı olmak istedim.

Bildiğiniz gibi Youtube en bilinen ve en popüler video paylaşım sitesi olmakla birlikte, sosyal medya içerik pazarlaması için de en fazla kullanılan platformlardan birisidir. Dolayısıyla video konseptinde hazırlanan tüm metaryallarin en iyi pazarlama ve geniş kitlelere ulaşma alanı da yine etkili bir youtube kanalı oluşturmaktan geçmektedir.

Eğer youtube kanal oluşturma konusunda henüz yeniyseniz, hangi kanalların daha fazla hit alacağını anlatacağım bu makale size oldukça fayda sağlayacaktır. Eğer daha önceden oluşturduğunuz kanallar var ise youtube kanal optimizasyonu makalesindeki detaylar ile kanalınızı optimize edebilirsiniz.

Youtube kanalı oluşturmak için kategori seçimi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Youtube kanal kategorileri içerisinde en popüler olan kanal türlerini aşağıda açıkladım. Bu youtube kanalları en fazla hit alan ve izleyiciler tarafından en fazla paylaşılan kanal türleridir.

Eğlenceli Youtube Kanalları

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Tahmin edebileceğiniz gibi eğlenceli olan youtube kanalları çok fazla hit almaktadır.Daha geniş kitlelere ulaşabilir,farklı şeyler keşfedebilir hatta konuyla hiç ilgisi olmayan insanların bile kanalı izlemesini sağlayabilir.

Bu konuda size yabancı bir eğlence kanalı örnek verebilirim. Benim oldukça sevdiğim ve farklı bir tür olan Blendtec her türlü teknolojik ürünü blender içerisinde öğütüyor.

Belki tuhaf gelebilir fakat zamanla keyifli olduğunu göreceksiniz.Sonuçta oldukça farklı ve çok popüler bir kanal.

Kanal başta size basit gibi gelebilir. Fakat oldukça pahalı ürünlerin blender içerisinde paramparça edilmesi herkezin yapabileceği bir işlem değildir. Kanaldaki videolara baktığınızda oldukça farklı türde videolarında yer aldığını görebilirsiniz.

Bilgilendirici Youtube Kanalları

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Bilgilendirici youtube kanalları da oldukça popüler ve en fazla hit alan kanal türüdür.Bu türdeki kanallarda genelde ürün tanıtımları gibi faaliyetler yer alır ve böylece müşteriler ürünleri almadan önce inceleme fırsatı bulurlar. Genelde inceleme videoları, ürün tanırım videoları yada nasıl yapılır tarzı videolar bu kanala örnek gösterilebilir.

Örneğin TRT Belgesel  kanalında Discovery Channel’da yayınlanmış nasıl yapılır tarzında birbirinden farklı videolar sunmakta.

Eğitici Youtube Kanalları

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Eğitici youtube kanalları adından da anlaşılabileceği gibi temel amacı eğitici bilgiler içeren videolar yayınlar. Ders videoları buna en iyi örnektir. Elbette sadece ders videoları ile sınırlamak doğru olmaz.

Örnek olarak Genuine Patriot kanalını gösterebilirim. Oldukça farklı alanlarda eğitim videoları bulunuyor. Bu örnekleri çoğaltmamız mümkün.

Youtube Kanallarının ortak noktası

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Üstte bahsettiğim tüm youtube kanal türlerinin bir tek ortak noktası bulunmaktadır. O da izleyen kişiye değer katması. İnsanlar kendilerine değer katan, ilgisini çeken içerikleri sosyal medya gibi platformlarda paylaşır ve doğal bir reklam ağı oluşur.Aynı zamanda izleyiciler kanalınıza abone olur ve sadık birer izleyici olarak kalırlar.

Youtube kanalı ile etkileşim nasıl sağlanır?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Youtube aslında kendisi bir sosyal medya platformudur. Fakat her video altında bulunan yorum kısmı size izleyicileriniz ile iletişim ve etkileşime geçme imkanı vermektedir.

Kanalınıza abone olan izleyicilerin fikirlerini almak oldukça doğru bir harekettir.

  • İzleyicilerinize bir sonraki videonun konusu hakkında soru sorun fikir alın.
  • Onların yorumlarına cevap verin.
  • Mutlaka izleyicilerinizin önerilerinden birisi ile ilgili bir video yayınlayın.

Bu sayede izleyicileriniz ile aranızda güçlü bir etkileşim oluşacak ve kendilerini aileden birisi olarak göreceklerdir. dolayısıyla kanalınızı sahiplenecek ve sosyal mecralarda paylaşımını yapacaklardır.

Sonsöz

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Youtube kanalı oluşturmak için doğru kategoriyi seçmek oldukça önemlidir. Çünkü bu aynı zamanda sizin tarzınızı da yansıtmaktadır. Doğru kategori seçimi ve doğru videolar ile istediğiniz başarıyı elde etmeniz mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz