Push notification nedir, nasıl kurulur?

3
105
safari-push-notifications

Push notification son zamanların en popüler abonelik sistemlerinden birisi haline gelmiş ve etkili bir trafik yöntemi olmuştur.

Push Notification nedir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Push notification dediğimiz olay aslında, kullanılan tarayıcılar üzerinde popup şeklinde küçük pencere açarak, kullanıcılara yeni içeriklerden haberdar olmalarını sağlamak amacıyla yapılan bir bildirim sistemidir. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan bu sistem mozilla firefox, google chrome ve safari üzerinde çalışmaktadır.

chrome push nofitication

Birden fazla push notification hizmeti veren sistem mevcuttur. Fakat ben bu makalemde push notification nasıl yapılır, push notification nasıl açılır bununla ilgili olarak kurulumu ve kullanımı oldukça kolay olan pushengage.com için anlatım yapacağım.

Push Notification için pushengage kullanımı ve kurulumu

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Öncelikle pushengage adresine giderek kayıt işlemini gerçekleştiriyoruz. Kayıt formunu aşağıdaki gibi doldurup Start your Trial Now tıklıyoruz.

Push notification pushengage kayit

Gelen sayfada basit olarak bilgilerimizi girmemiz gereken alanlar bulunuyor.

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

  • Site Name : Site isminizi yazın
  • Site URL : Site Adresinizi Yazın
  • Site Image : Bildirim kısmında logunuz gözüksün istiyorsanız 192x192px ebatlarında bir logo seçip yükleyin.

[/su_list]

Son olarak Update Settings Tıklayın

push engage ayar

Hemen alt kısımda sayfanın devamında gerekli kodları eklemek için bazı ayarlar bulunuyor. bu ayarlarda ilk kısımda yer alan kodu kopyalayıp sitenizin <head> ve </head> etiketleri içerisine ekleyin.

Altında bulunan kısım eğer sitenizde https:// protokolü varsa, Download Package files tıklayarak gerekli dosyaları indirip sitenizin ana dizinine yükleyin. Eğer https:// protokolü yoksa sadece http:// ise bu bölümdeki dosyaları yüklemeyin.

Verify butonuna tıklamanıza gerek yoktur.

Hemen altında sayfanın devamında Push nofitication için Türkçe olarak açıklama yazabileceğimiz ve önizleme yapabileceğimiz kısım bulunuyor. Buradan da gerekli alanları doldurup Save tıklıyoruz.

pushengage ayar3

 

Buraya kadar herşeyi yapmışsak zaten kurulumu tamamladık sayılır. Fakat birkaç küçük ayar daha yapmamız gerek. Bunun için sol menüde yer alan Subscription Dialogbox Settings tıklıyoruz. Gelen ekranda alt resimdeki gibi Push Notification kutucuğu içerisindeki alanların Türkçe karşılıklarını yazıp kaydediyoruz.

Sol Menüden Welcome notification settings tıklıyoruz. Gelen ekranda yine Türkçe karşılıklarını yazıp kaydediyoruz. Bu bölüm bildirimlere abone olan kullanıcılara gözükecek mesajlar için kullanılmaktadır.

push notification hosgeldiniz

Artık sitenize Push Notification kurmuş bulunmaktasınız. Google Chrome, Mozilla Firefox ve Safari ile sitenize giriş yaparak test edebilirsiniz.

Push Notification Nasıl Gönderilir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Tüm ayarları yapıp, kurulumu tamamlamışsanız şimdi sıra geldi, abone olan kullanıcılara nasıl bildirim gönderebileceğinize.

Sol Menüde Notifications linkine tıklıyoruz. Açılan menüden New notification tıklıyoruz.

push engage ayar5

Açılan ekran bizim bildirimimiz için gerekli bilgileri yazacağımız formu barındırıyor. Bu bölümde aşağıdaki gibi gerekli bilgileri yazıyoruz.

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

  • Notification Title : Bildirim Başlığı ( Makalenizin Başlığını Kullanabilirsiniz)
  • Notification Message : İçeriğiniz ile ilgili birkaç kelime yada özet
  • Notification URL : İçeriğinizin yer aldığı URL
  • Add UTM Parameters : URL içerisine bazı parametreler ekler. Benim tavsiyem bu opsiyonun işaretini kaldırın. Böylece URL temiz olsun.
  • Notification Image : Bildirimde yer alacak olan resimdir. Makalenize ait resmi seçebilirsiniz.
  • Advanced Options : Bu kısımda ülke,şehir,cihaz türü gibi filtrelemeler yer alıyor.

[/su_list]

push engage ayar6

Tüm işlemlerden sonra Submit tıklayarak içeriğinizi gönderebilirsiniz.

3 Yorumlar

  1. Sitenizi kontrol ettiğimde eklentinin şuan kurulu olmadığını gördüm. O yüzden pek birşey diyemiyorum. Fakat anlattığım şekilde ilerlemişseniz bir sorun çıkmaması gerekiyor. Açılan pencereyi kısa bir süre açık tutarsanız butonlar belirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz