Doğal backlink sağlamanın 4 farklı yolu

2
72

Doğal backlink , sadece arama motorlarında değil, sitenizin popülaritesi ve sosyal medya da tanınması için de oldukça etkili ve önemlidir.

Seo konusunda backlink almanın önemini hepimiz biliyoruz. Bu konuda daha önce yazmış olduğum Backlink nedir? ücretsiz backlink almanın yolları nelerdir? konulu makalemi inceleyebilirsiniz. Backlinkler siteniz için hayati önem taşısa da asıl önemli olan backlink kalitesi ve doğal olmasıdır.

Doğal backlink her zaman içeriklerinizin başkaları tarafından beğenildiğini ve paylaşıldığını gösteren en büyük işarettir. İnsanlar beğendikleri içerikleri gerek sosyal medya hesaplarında gerekse sitelerinde paylaşırlar.Bu yüzden doğal backlink kaynakları için uzun uzun aramaya hiçte gerek yok aslında.

Aşağıda backlink almanın yolları ile ilgili farklı yöntemleri bulabilirsiniz.

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

[/su_list]

Üstteki yöntemler sizin çabalarınız ile oluşturacağınız backlinkleri içerirken bu makalede ise doğal yoldan başkaları tarafından önerilerek nasıl doğal backlink alacağınızı anlatacağım.

Doğal backlink sağlamanın sırrı

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Sitenize doğal backlink sağlamak için aslında temelde 2 faktör bulunmaktadır.

 • Kaliteli ve paylaşılabilir içerik
 • Ciddi network (paravan) çalışması
1. Kaliteli Ve Dikkat Çekici İçerik

doğal backlink için kaliteli içerik

Herkes seo konusunda temel faktör olarak kaliteli içerikten bahseder. Belki bunu duymaktan gerçekten sıkıldınız. Peki nedir bu kaliteli içerik? Neden bu kadar önemlidir hiç düşündünüz mü?

İçerik kalitesini, içerikteki bilgi ve tecrübe birikimi, onu nasıl aktardığınız, anlatım diliniz, yeterli derece odaklanmanız gibi kriterler oluşturmaktadır. Ziyaretçilerinizin içeriğiniz ile ilgili sorduğu sorulara yanıt vermeniz de sizin o konudaki bilgi ve biriminizi göstermektedir.

Hiç kimse sağdan soldan kopyalanmış sadece yazı olsun diye yazılmış içeriği sevmez. Her şeyden önce yazdığınız makaleyi yada içeriği kendiniz okuyarak, ziyaretçilerinizin gözünden incelemeniz gerekmektedir. İçerik içinize sinene kadar gerekirse 10 defa değiştirmelisiniz. Ancak bu şekilde mükemmel ve kaliteli bir içeriğe sahip olursunuz.
[su_note note_color=”#ededed”] İlgini ÇekebilirMükemmel blog yazısı nasıl yazılır? [/su_note]

2. İçeriklerinizin Ziyaretçileriniz Tarafından kolayca Paylaşılmasını Sağlayın

doğal backlink sosyal medyada reklam yapmak

Sitenizde yer alan içeriklerin ziyaretçileriniz tarafından kendi sosyal medya hesaplarında kolayca paylaşabilmeleri için mutlaka sosyal medya paylaşım butonlarından sitenize ekleyin.

Sosyal medya butonlarını eklerken dikkat etmeniz gereken nokta ise butonların net bir biçimde görülebilir bir yerde olması ve responsive tasarımlarda da kullanılabilir olmasıdır.

Email ile paylaş ve sayfayı yazdırma (print) desteğini de sayfanızda sunmak size avantaj sağlayacaktır.

[su_note note_color=”#ededed”] İlgini ÇekebilirWordPress için en iyi 9 sosyal paylaşım eklentisi [/su_note]

3. Diğer Bloglarla Ağ Kurmak

doğal backlink için blog network

Unutmayın sizin okuyucu kitlenizin içerisinde yazarlar ve diğer blog sahipleri de bulunmaktadır. Birçok blog yazarı ve sahibi kaliteli ve etkili gördüğü içeriği paylaşırlar. Bu yüzden mümkün olduğu kadar diğer bloglar ile etkileşimde olun.

Diğer yazar yada blog sahiplerine nasıl ulaşacaksınız?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Bu konuda biraz network sitelerinden faydalanacağız. Blog yazarlarının ve sahiplerinin içeriklerini yayınladıkları birçok popüler içerik sitesi bulunmaktadır. Bunlara kayıt olarak içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Aşağıdaki siteler bu konuda size yardımcı olacaktır.

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

[/su_list]

4. En Fazla Paylaşılan İçerik Formatlarını Keşfedin

doğal backlink video-içerik

Saatlerce uğraştınız, araştırma yaptınız ve mükemmel bir içerik ortaya çıkardınız. sora geldi sosyal medyada ve diğer platformlarda paylaşmaya. Paylaşmaya başladınız birde baktınız ki istediğiniz seviyede bir paylaşım oranı yada okuyucu kitlesi yaratmıyor. İşte bu büyük bir hayal kırıklığı olduğu gibi sizin şevkinizi de kıran bir durumdur.

böyle bir durumla karşılaşmamak için öncelikle hangi içerik türlerinin kullanıcıların dikkatini çektiğini bilmeli ve içeriğinizi paylaşmadan önce bu formatta düzenlemelisiniz.

Aşağıdaki liste en fazla paylaşım alan içerik türlerini belirtmektedir.

[su_list icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#000000″]

 • Resimler
 • Videolar
 • Gerçek Hikayeler
 • Infografikler
 • Ropörtajlar
 • haberler
 • Nasıl Yapılır Makaleleri
 • Alıştırmalar
 • Listeler
 • Alıntılar

[/su_list]

Makalenizi paylaşmadan önce mutlaka ilgili çekici bir başlık ve özet ile paylaşımda bulunun.

[su_note note_color=”#ededed”] İlgini Çekebilir :  Sosyal medyada reklam yapmanın 14 etkili yolu [/su_note]

Özet

Eğer sitenize doğal backlink sağlamak istiyorsanız mutlaka okuyucu kitlenize ve networklerinize odaklanmalısınız. İnsanlar faydalı olduklarına inandıkları ve beğendikleri tüm içerikleri paylaşmak isterler. Bu noktada içeriğinizin kalitesi ve doyurucu olması çok çok önemlidir.

Diğer blog yazarları ve sahipleriyle etkileşimde bulunmak içeriklerinizin farklı bloglarda paylaşımını artıracak ve daha fazla kitleye ulaşarak sitenizin popülaritesine katkıda bulunacaktır.

2 Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz