Seo kavramının 3 temel yapıtaşı : Otorite,Alaka ve Güven

0
113

İnternet ve arama motorlarının olmadığı zamanları düşünün. Bilgiye ihtiyacımız olsaydı ne yapardık? Çoğu durumda, gerekli bilgileri sağlamak için kendi kaynak arayışımıza başlardık.

Diyelim ki, fizik konusunda bir bilgiye ihtiyacınız oldu. Kapı komşunuza sorabilirsiniz, ancak komşunuzun bir fizikçi ya da bir fen öğretmeni olmadığını düşünürsek tüm çabalarınız boşa giderdi . Yakınlardaki bir üniversiteye gidebilir, sorunuzu yanıtlamak için bir fizik profesörü arayabilirsiniz. Alternatif olarak, bir kütüphaneye gidip kütüphaneciden bu konudaki en iyi kitabı tavsiye etmesini isteyebilirsiniz.

Bu arayışlardan her birinde, otoriteyle ilgili bir karar veriyorsunuz. Bilgi kaynağınızın fizikle ilgili derin bilgiye olan bağlantının ne kadar yakın olursa, iyi bir cevap alma olasılığınızın o kadar yüksek olacağını düşünüyorsunuz. Başka bir deyişle, en doğru kaynaktan gelen en iyi cevabı istiyorsunuz.

İnternetin yani World Wide Web’in (www) insan bilgisinin en büyük kaynağı haline geleceği ve ihtiyaç duyulduğu oldukça açıktır .En azından ürün, hizmet, eğlence ve ilk kaynaktan bilgiler elde edebileceğiz. Arama motorları  sorularımıza ve ihtiyaçlarımıza yönetlik en doğru kaynaklarla bağlantı kurmamıza yardımcı olur.

Modern arama motorları, web sayfalarının yapısını bulmak ve okumak için karmaşık algoritmaları kullanmaktadır. Ardından, içerdikleri bilgileri arayan kişilere bu sayfaları arama sorguları ile eşleştirirler. İşte tam da bu noktada otoritenin önemi ortaya çıkıyor.

Yapılan herhangi bir sorgu için, genellikle bu sorgunun cevabını karşılayan çok sayıda sayfa bulunur. Kullanıcılar arama motorunun bilgili kütüphanecinin rolünü almasını ve onları sorgu için en iyi sayfalara yönlendirmesini bekler. O halde, olası tüm sayfaların sorgulanması site otoritesi ile alakalı bir kararıdır ve arama motorları bu otoriteyi büyük ölçekte değerlendirmektedir.

Arama Motorları Otoriteyi Nasıl Değerlendirir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Gerçekte, Google gibi modern arama motorları, web sayfalarının otoritesini ve alakasını değerlendirmede yüzlerce faktör kullanıyor ancak bunları iki ana kategoriye ayırabiliriz.

  • İçerik alaka düzeyi
  • Bağlantılar
İçerik Alaka düzeyi

Bir arama motoru bir sayfadaki gerçek içeriği ve diğer özellikleri okumalı ve analiz etmelidir. Arama motoru arama terimi ile ilgili sayfaları ilişkilendirir. İlk başlarda site içi seo yeterli olabiliyordu, ancak şimdi arama motorları bir sayfanın dilini, yapısını ve diğer özelliklerini analiz ederek sayfanın bir konuyu nasıl tamamladığı ve ne kadar faydalı olduğu gibi konuları belirlemek için çok daha sofistike bir analiz yöntemi kullanıyor.

Arama motoru sayfanın içeriğini anladığında ve dizine eklediğinde, belirli bir konu için sayfanın yetkisinin düzeyini doğrulamak ve ölçmek için yardımcı olan harici sinyaller kullanır. Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in PageRank icadından bu yana, bağlantılar bu tür değerlendirme için kullanılan birincil sinyal olmuştur.

Sonraki iki bölümde, arama motorlarının otoriteyi değerlendirmek için içeriği ve bağlantıları nasıl kullandığı ve kendi siteniz için böyle bir yetki kazanmak için yapmamız gerekenler hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

Linklerin Önemi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Google’ı kısa sürede en iyi arama motoru haline getiren temel yenilik, bir sıralama faktörü olarak web üzerindeki bağlantıların bir analizini kullanmasıydı. Bu, Larry Page ve Sergey Brin’in “The Anatomy of a Large-Scale Hypertextual Web Search Engine” adlı bir makalesi ile başladı.

Bu yazının arkasındaki temel bilgiler, web’in birbiriyle bağlantılarla birbirine bağlı doküman kavramı üzerine inşa edilmesidir. Sitenize üçüncü bir taraf sitesi için bir bağlantı koyduğunuzda, kullanıcının sitenizi terk etmesine neden olabileceğinden dış bağlantılar mümkün olduğu kadar az kullanıldı.

Başka bir deyişle, farklı bir siteye link vermek, bir “oy” gibi değerlendirilir ve bağlantıların işaret ettiği sayfanın belirli bir konu için web üzerinde en iyi kaynaklardan biri olduğunu belirterek her oy bir onay olarak düşünülmektedir. Daha sonra, prensip olarak, ne kadar çok oy verirseniz, arama motoru sizi o kadar üst sıralara taşıyabilecekti.

Pagerank Dönemi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

İlk Google algoritmasının önemli bir parçası, aldığı bağlantıların puanlanmasına dayanan en önemli sayfaları değerlendirmek için kullanılan PageRank kavramına dayandırılmıştır. Dolayısıyla, o sayfaya verilen bağlantıların fazla olması o sayfanın daha yüksek bir PageRank’a sahip olması ve prensip olarak, arama sonuçlarında PageRank skoru yüksek olmayan diğer sayfalardan daha yüksek sırada olması demektir.

Dolayısıyla bir sayfaya başka bir sayfaya link verdiğinizde, sitenizden link verdiğiniz sayfanın PageRank’ının bir kısmını karşı sayfaya geçer. Bu nedenle, sayfalar aldığı bağlantıların sayısına ve kalitesine göre daha fazla PageRank alabilmektedir.

Yani daha fazla link daha iyi, değil mi? Evet, bu doğru, ama bundan daha da karmaşık. PageRank skorları 1 taban değeri ile muhtemelen trilyonları aşan değerler arasında değişir. Daha yüksek PageRank sayfalarının altındaki PageRank sayfalarından daha fazla PageRank geçebilir. Aslında, bir sayfadaki bir bağlantı, başka bir sayfadaki bir bağlantıdan bir milyon kez daha değerli olabilir.

Bir anlığına odaklanalım. Elektronik eşya satan bir sayfanız olduğunu ve iki bağlantı aldığını düşünün. Biri Ahmet’in Mağazası’ndan, diğeri Hepsiburada’dan. Hangisini bir kullanıcı olarak daha çok değerlendireceğiniz açıktır, değil mi? Kullanıcılar olarak, Hepsiburada’nın bu konuda daha fazla bilgi ve içerik sahibi olduğunun farkındayız.

Bu durum geliştikçe, web bunun da farkına vardı ve Hepsiburada’nın elektronik eşya satışıyla uğraşan diğer herhangi bir siteye kıyasla çok daha güçlü bir bağlantı profili (ve daha yüksek PageRank) olduğunu gördü. Sonuç olarak, PageRank’ı çok daha yüksek olduğundan bağlantı verdiği sayfalara da daha fazla PageRank değeri geçirebilir.

İçerik Alaka Düzeyi

İçeriğiniz belirli bir konuyla alakalı olmalı. Kol saatleri ile ilgili bir sayfanız varsa kaç tane bağlantının olduğunun önemi yoktur; ikinci el arabalarla ilgili sorgular için hiçbir zaman yakalayamazsınız. Çünkü bu bağlantıların sıralamalardaki gücüne bir sınır koyar, ancak bağlantının uyumlu olması bağlantının değerini oldukça arttırır.

İkinci el otomobil satan bir sitede bir sayfa düşünün. Arabam dergisinden bir bağlantı aldığını düşünün. Bu bağlantı son derece alakalı. Ayrıca, bunu sezgisel düşünün. Arabam dergisinin ikinci el otomobiller ile ilgili bazı uzmanlıkları olması muhtemel midir? Kesinlikle.

Buna karşın, genellikle spor hakkında yazan bir siteden ikinci el otomobiller için bir bağlantı düşünün. Bağlantı yine de yardımcı olur mu? Hayır, çünkü spor sitesinin, ikinci el otomobiller hakkında çok fazla bilgiye sahip olamayacağını hepimiz biliyoruz. Bu kısma kadar sanırım bağlantı alakası hakkında az çok aklımızda birşeyler şekillenmiştir diye düşünüyorum.

Web siteleri hangi kriterlere göre değerlendirilecek?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Google, PageRank’in bir sürümünü Google Araç Çubuğu kullanıcılarına görünür hale getirmişti, ancak artık bunu yapmıyor. Bunun yerine, aşağıdaki kriterlere göre sitemizin Seo parametrelerini kontrol edeceğiz.

Anchor Text Önemi

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Kullanılan bağlantıların önemini etkileyen en önemli unsur ise Çapa metni yani Anchor Text yapısıdır.. Google, sitenize yapılan bağlantıdaki metni yakından görür ve analiz eder.

Çapa metni Google’a, bağlantıyı alan sayfada içeriğin ne olduğunu teyit etmesine yardımcı olur. Örneğin, bağlantı metni “samsung cep telefonu” ibaresi ve sayfanın bu konuyla ilgili içeriği varsa, bağlantı metni, sayfanın o konuyla ilgili olduğunu gösteren daha fazla onay görevi görür. Dolayısıyla bağlantılar, sayfanın hem alaka düzeyini hem de otoritesini değerlendirmek için kullanılır.

Güven Kavramı

Pek çok kişinin arama sıralamasında güven rolü hakkında konuştuğunu duymuş olabilirsiniz. Google, bağlantılar (veya sıralama) için güven kavramının geçerli bir sıralama kavramı olmadığını belirtiyor olsa da kesinlikle etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Google, bu metriği kullanmaz. Kendi amaçlarınız için bir sitenin bir bağlantı kaynağı olarak güvenilirliğini değerlendirmek istiyorsanız, bu iyi bir fikirdir. Backlink satan sitelerin verdiği linkler, eğer çok iyi bir içeriğe sahip değillerse ya da saygın görünmüyorlarsa bu backlinkin size faydası olmayacaktır. Bu yüzden backlink alırken dikkatli olmalı ve titiz davranmalısınız.

Etkili ve sağlam link almanın yolları

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Artık sitenize bağlantılar elde etmenin SEO başarısı için kritik önem taşıdığını anladığınıza göre, bir plan hazırlamanın zamanı geldi. Başarının anahtarı, Google’ın tüm bu sürecin bir bütün olmasını istediğini anlamaktır. Bağlantıları doğal olmayan bir şekilde almaya yönelik girişimleri ciddi bir şekilde cezalandırmaktadır. Bu, bazı uygulamaların Google politikalarına uymadığı anlamına da gelir.

Kaliteli İçerikler Oluşturun

Doğal link elde etmenin en temel adımı olan içerik kısmı oldukça önemlidir. İnternette sizinkinden daha iyi içerik bulmak oldukça kolaydır. Bu gerçekle baş etmek için en iyi yol, kaliteli içerik oluşturmaktır. Bunu yapabildiğinizde, insanların sayfanıza link verme olasılığı da artacaktır.

İnsanlar kaliteli içeriğini arkadaşlarıyla ve takipçileriyle paylaşmak ister. Ve kendi bloglarında da sizinle ilgili yazılar yazabilirler.

Bunun SEO’nuz üzerinde büyük bir etkisi olmasını istiyorsanız, içeriğinizin doyuruculuğuna ve kalitesine en önemlisi de okuyucunun istediği bilgiyi vermesine dikkat etmelisiniz.

Güven ve İlişkiler

İnsanlar size güvenmiyorsa gelişmeniz ve ilerlemeniz oldukça zor olacaktır. Sosyal medya üzerindeki paylaşımlarınızda kullanıcıların yorumlarını yanıtlayın. Sektörünüzle alakalı konferans sunum gibi aktivitelere katılarak okuyucularınıza kaliteli ve detaylı bilgiler sunun.

Okuyucularınızın site güvenmelerini istiyorsanız mutlaka etkileşimde olmalı ve sorularını yanıtlamalısınız. Gerekirse bilimsel açıklamalarla cevaplarınızı desteklemelisiniz.

Misafir Yazarlık

Misafir yazarlık yaparak farklı sitelerde içerik yayınlamak akıllıca bir harekettir. Sektörünüzle alakalı büyük bir medya sitesinde yada bir web sitesinde makalelerinizi yayınlayın.Bu durum size itibar yaratacak ve oldukça faydalı olacaktır.

Ayrıca, çoğu medya sitesinde her makalenin alt kısmında kaynak bağlantısı bulunur veya bir yazar biyografi sayfası bulunur. Bu sayede sitenize doğal olarak kaliteli ve etkili bir link almış olacaksınız.

Sosyal Medyanın Etkisi

Güçlü bir sosyal medya etkinliğiniz varsa, içeriğinizi çok sayıda kişiye sunabilirsiniz. Bununla birlikte, bu sizin için olumlu bir imaj oluşturur. Paylaşımlarınız başkaları tarafından da beğenildiğinde tekrar tekrar paylaşılır ve inanılmaz bir kitleye ulaşabilir.

Sosyal medyadan iyi sonuçlar alınması, doğru içerik türlerinin oluşturulmasına bağlıdır.Yapılan derin analiz çalışmaları bazı içerik türlerinin daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor. Özellikle, tanınmış uzmanların oluşturduğu görüş oluşturan gazetecilik ve veri odaklı araştırma çalışmaları bunlara örnek verilebilir.

İçerik Pazarlama Planı Oluşturun

Son olarak, içerik pazarlamanız için gerçek bir plan oluşturun. Birdenbire rastgele şeyler yapmaya başlamayın. Rakiplerinizin neler yaptığını incelemek için zaman ayırın, böylece içerik pazarlama çalışmalarınızı sağlam bir Yatırım Getirisi sağlayacak şekilde yönlendirebilirsiniz.

Bu konuda Open site Explorer, Majestic Seo, yada Ahrefs gibi araçları kullanarak geri bağlantı profillerini çıkarabilirsiniz. Bu bilgilerle, rakip analizi yapabilir ve doğru noktadan başlayabilirsiniz.

Sonsöz

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Google Hangout’da Google mühendisi Andrey Lipattsev’e Google için en önemli faktörlerden hangisi diye sorulduğunda bağlantılar ve içerikler olduğunu belirtti. Arama motorlarıyla iyi bir etkileşimde bulunabilmek için yüksek kaliteli içerik ve ilgili bağlantılarınızın olması gerekmektedir.

Arama motorları, bir soru ya da ihtiyaçları olduğunda onlara doyurucu sonuçlar sunarak memnun etmek ister. Bu memnuniyeti yaratma ve sürdürme biçimi, o soruyu veya ihtiyaca cevap verebilecek en iyi sonuçları sunmaktır. Bunu yapmak için, arama motorları kapsadığı konular için web sayfalarının içeriği anlayabilir ve ölçebilir.

Ziyaretçilere son derece yararlı içerik oluşturduğunuzda ziyaretçileriniz sitenize tekrar gelecek ve güveninizi kazanacaklardır. Arama motorları, güvenilir bir web sitesi konusundaki algoritmalarını sürekli geliştirmektedirler.

Yukarıda belirttiğim gibi, kaliteli içerik, arama motorlarının sizi ilgili aramalarda üst sıralara taşıması için gerekli bağlantıları almanın en etkili yoludur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz