Seo Nedir? Başarılı bir seo için neler yapmak gerekir?

2
33
seo nedir

Seo herhangi bir web sitesinin belirli kriterler uygulanarak arama sonuçlarında üst sıralara çıkarılması için yapılan çalışmaların bütününe verilen isimdir.

Bu konuda birbirinden farklı makaleler yazmış olsam da yeni başlayan arkadaşlarımız için konuyu temelinden anlatmak daha yararlı olacaktır.

Seo Nedir Ve Niçin Önemlidir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen Seo terimi aslında ingilizce bir terim olan Search Engine Optimization kısaltmasıdır.

Web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi için doğru teknikler uygulanmalıdır.

Aslında temelde kullanıcılara en iyi içerikleri sunacak siteleri filtrelemek yer almaktadır. Kaliteli sitelerin ve kullanıcıların aradıkları bilgilerin sunulması esastır.

Seo Nasıl Yapılır? Başarılı Olmak İçin neler yapmak gerekir?

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

Temelde iki ana kriter bulunmaktadır. Bu kriterler bir bütündür ve ikisinin birden doğru şekilde uygulanması gerekmektedir.

Bahsettiğim iki kriter oldukça önemli olmakla birlikte doğru bir şekilde ve zamana yayılarak uygulanmalıdır.

Her şeyden önce ne yaptığınızı bilmeniz çok çok önemlidir. Bilinçsiz olarak yapılacak işlemler sitenize fayda değil, zarar verir. Sitenizin arama motorları tarafından ceza almasına sebep olabilirsiniz.

Özellikle backlink konusunda çok dikkatli davranmalı, nasıl kaliteli backlink alınır iyi bilmelisiniz. Doğal backlink her zaman en geçerli backlink türüdür. Ayrıca misafir yazarlık yaparak kalıcı ve kaliteli backlinkler elde edebilirsiniz.

İçerik En Büyük Silahınız

[su_divider top=”no” divider_color=”#dedede” size=”5″][/su_divider]

İçeriğin yetersiz, kalitesiz olduğu bir web sitesinde istediğiniz kadar çalışma yapın faydası olmayacaktır. Çünkü insanlara aradıkları bilgiyi sunmadığınız sürece siz de istediğiniz başarıyı elde edemezsiniz. Kaliteli içerik oluşturmak sizi her zaman rakiplerinizden bir adım öne taşır.

İçerik konusunda malesef yeterli özen gösterilmiyor. Aslında ilk etapta odaklanılması gereken en önemli kriterdir. Web sitenizde kesinlikle kopya , alıntı içerikler bulundurmayın. Mümkün olduğu kadar özgün, düzenli, paragraflardan oluşan ve kullanıcıyı sıkmayacak türde içerikler oluşturmaya çalışın.

Diğer tüm detaylı makaleleri Seo kategorisinde bulabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden iletebilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. Hocam Seo için google gibi getir yapmak zararlı mıdır ? google gibi getir yapınca makalemin google da görünürlüğü yoast ile belirlediğim görünüm olmuyor. örneğin meta açıklaması arama motorunun makalenin içinden aldığı özet oluyor. halbuki ben o açıklamayı yoast ile düzenlemiştim. artık kullanmıyorum google gibi getir uygulamasını. bu arada 23 ocakta paylaştığım makale facebook ta onlarcalarca kişi tarafından paylaşıldı. linkedin de paylaştım. google plus ta paylaştım. twitter dan paylaştım. ama hâla indexlenmedi.. (şu an 26 ocak) sizce botlar neden gelmiyor ? google gibi getir uygulaması ile onları otomatik ziyaret konusunda tembelliğe mi alıştırdım ? yani bu site bir şey paylaşınca zaten bildiriyor abi ne gerek var gidip geliyoruz diye ?

  2. Google gibi getir yapmak aslında faydalıdır yazıyı yayınladığınızda hemen indekslenmesini isterseniz Google gibi getir yapabilirsiniz. Bunun dışında siteniz düzenli indeks alıyorsa yapmanıza gerek yoktur. Ama yaptığınızda da herhangi bir tembellik söz konusu olmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz